Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Raporunda ABD Demokrasisini Ağır Eleştirdi

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından Amerikan demokrasisinin eleştirildiği bir rapor yayımlandı. Raporun detayları haberin içerisinde;
Çin Raporunda ABD Demokrasisini Ağır Eleştirdi
Yorum

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından “ABD’de Demokrasinin Durumu 2022” isimli yıllık rapor yayımlandı. Rapora göre Amerikan demokrasisinin ülkede kaosta olduğu öne sürüldü. Ayrıca demokrasinin ülke dışında pazarlanma ve dayatma çabalarınınsa kargaşa ve felakete yol açtığı eklendi.

Amerikan demokrasisinin 2022 yılındaki görünümü raporlayan Çin, demokrasi görüntüsü altında siyasetin işlevini yitirdiği ve toplumun daha fazla bölündüğünü savundu.

Paranın etkisinin, kimlik politikalarının, sosyal bölünmelerin ve zengin ile fakir arasındaki uçurumun büyüdüğü de belirtildi.

ABD Demokrasisinin Hastalıkları Derinleşti

Amerikan demokrasisindeki sıkıntıların siyasetin ve toplumun hücrelerine nüfuz ettiği ileri sürülen raporda, bu durumun ABD’nin yönetimsel ve kurumsal zafiyetini daha fazla ortaya çıkardığı bildirildi.

Çin tarafından paylaşılan raporda, ABD demokrasisinin kendi içinde çok sayıda problemi olduğu iletildi. Kurumsal krizin görmezden gelindiği kaydedilirken ABD’nin kendisinin dünyaya ısrarla demokrasinin modeli ve yol göstericisi olarak sunduğuna işaret edildi.

ABD’nin söz konusu tutumunun ülke demokrasisinin hastalıklarını derinleştirdiği ve diğer ülkeler için acı sonuçlara yol açtığı fikri vurgulandı.

Demokrasinin Nasıl Gelişeceğine Halk Karar Vermeli

Bir ülkede demokrasinin nasıl gelişeceğine o ülkedeki halkın karar vermesi gerektiğini aktaran Çin raporunda şu ifadelere de yer verildi;

“Demokrasi insanlığın ortak değeridir ancak tüm ülkeler için geçerli olacak tek bir siyasi sistem modeli olamaz. Haklılığı kendinden menkul birkaç ülkenin demokrasi konusunda diğer ülkeleri suçlamaya hakkı yoktur.”

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde Çin yönetiminin, tek parti iktidara dayalı modeli demokrasi olarak gördüğü ve öyle tanıdığı anımsatıldı. Ülkeyi yöneten Komünist Parti ise Çin’deki demokrasi pratiğinin halk egemenliğinin kurumsal güvenceye alındığı bütüncül süreç demokrasisi olarak tanımlıyor.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu