Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Petrol Ürünleri İhracatını Artıracak Yeni Kotalarını Açıkladı

Çin hükümeti yılın son çeyreğindeki son parti petrol ürünlerinin ihracat kotasının boyutunu açıkladı. Detaylar geliyor…
Çin Petrol Ürünleri İhracatını Artıracak Yeni Kotalarını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Çin’in petrol sektöründen kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, ülke 2022 için son parti petrol ürünleri ihracat kotalarının boyutunu yaklaşık 15 milyon ton olarak belirlendi. Bunun ticareti artırmanın bir yolu olarak, Pekin’in istediği yakıt ihracat politikasında bir değişiklik olduğu belirtildi.

Kaynaklardan ikisi, piyasanın son iki haftadır yaygın olarak beklediği kotaların, normalde benzin, dizel ve havacılık yakıtı olmak üzere 13.25 milyon ton rafine ürünü ve 1.75 milyon ton düşük kükürtlü deniz yakıtını içerdiğini söyledi.

Yılın en büyük tahsisi olan 13,25 milyon tonluk yeni kota, 2022 için toplam dizel, benzin ve jet yakıtı tahsislerini 2021 ile eşit olacak şekilde 37,25 milyon tona çıkarıyor.

İhracat Kısıtlamaları Gevşetiliyor

Çin’in sanayi ve hükümet kaynakları, yılın başlarındaki sert kısıtlamaların ardından politikada bir değişiklik olan rafine yakıt ihracatını artırma kararının, Pekin’in düşen mal ihracatını artırma çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Kaynaklar, üst düzey devlet rafinerisi Sinopec ve CNPC ile birlikte yeni izinlerin yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğunu ve geri kalanının Sinochem Group ve China National Offshore Oil Company gibi devlete ait firmalar ve özel olarak kontrol edilen Zhejiang Petrochemical tarafından paylaşıldığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kotalar 2023’e Taşabilir

Ticaret kaynakları ve analistler, önceki dört kotanın toplam hacminin yüzde 55’ini oluşturan yeni kotaların büyüklüğünün, 2023’e yayılabileceği anlamına gelebileceğini söyledi.

Çin merkezli emtia danışmanlığı JLC, “Büyüklük nedeniyle ve rafinerilerin operasyonel durumları göz önüne alındığında şirketlerin gelecek yılın ilk çeyreğinde bazı kotaları kullanmasına izin verilebilir.” notunu düştü.

Çin’in rafine ürün ihracatının bu yılın son çeyreğinde büyük artışlara hazırlandığını bildirdi. Beşinci ihraç partisi kapsamındaki yeni kotalar, 1.75 milyon ton çok düşük kükürtlü deniz yakıtını (VLSFO) içeriyordu. Böylece bu yıl piyasaya sürülen toplam deniz yakıtı kotalarını 2021’e kıyasla yüzde 40 artışla 16.75 milyon tona çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın