Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin NATO’ya Açık Kapı Bırakmadı: Asla Suçları Unutulmayacak

ABD ile yaşadığı gerilimi üst perdeye taşıyan Çin, NATO'nun suçlarının asla unutulmayacağı ve halkın desteğinin alınamayacağı mesajını verdi.
Çin NATO’ya Açık Kapı Bırakmadı: Asla Suçları Unutulmayacak
Yorum

Son dönemde dünya siyasetinde adından sıkça söz ettiren Çin, NATO ile ilgili çıkışla dikkatleri üzerine çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin halkının NATO’yu benimsemeyeceği mesajını verdi. Başkent Pekin’de basın açıklaması düzenleyen sözcü, NATO’nun 25 yıl önce Yugoslavya’da gerçekleştirdiği hava saldırılarında Çin büyükelçiliğine attığı bombaları unutmadıkları çıkışını yaptı.

Wang, NATO’nun askeri saldırılarında Amerika’yı işaret ederek, “Çin halkı ABD liderliğindeki NATO’nun barbarca suçlarını da asla unutmayacak.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından ABD önderliğindeki NATO, Bosna-Hersek’ten Kosova’ya, Irak’tan Afganistan’a, Libya’dan Suriye’ye dünyanın her yerinde defalarca çatışmaları alevlendirdi” dedi.

Kendini dünyaya bölgesel savunma ittifakı olarak gösteren NATO’nun aslında sürekli bölgesel gerilimleri tırmandırdığını savundu.

Ülkeler arası düşmanlıklarda arka planda NATO’nun var olduğunu söyleyerek, ittifakın varlık amacının aslında Doğu’ya, Asya-Pasifik bölgesine genişlemek olduğunu belirtti.

NATO’nun bölgede muhalif rüzgarlar estirme niyetinde olduğunu, barış ve istikrarın hırpalandığını belirterek önerilerini şu sözlerle paylaştı:

“ABD önderliğindeki NATO’nun işlediği suçları ciddi şekilde düşünmesi, modası geçmiş, Soğuk Savaş dönemi zihniyetini tamamen terk etmesi ve bölgesel çatışmaları kışkırtmayı, anlaşmazlık ve ayaklanmalara yol açmayı bırakması gerekiyor” dedi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu