Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası Kredi Faiz Oranlarını Değiştirmedi

Çin, ekonomik istikrara dair yeni işaretler ve zayıflayan yuanın acil parasal gevşeme ihtiyacıyla gösterge faizine dokunmadı.
Çin Merkez Bankası Kredi Faiz Oranlarını Değiştirmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası (PBoC), beklentilere paralel şekilde gösterge borç verme faiz oranlarını sabit tuttu. ekonomik istikrara dair yeni işaretler ve zayıflayan yuanın acil parasal gevşeme ihtiyacını azaltmasına bağlı olarak bir yıl vadeli ana kredi faiz oranı (LPR) yüzde 3,45, beş yıllık LPR yüzde 4,20 oranlarında sabit bırakıldı.

Ekonomistler bu toplantıdan faiz değişikliği beklemiyordu. Ancak bir sonraki toplantıda faizin düşürülme ihtimalinin masada olduğu yorumu yapıldı.

PBOC bir önceki kararında da faizi değiştirmeyerek sabit bırakmıştı. Ekonomistler bu kararı FED’in faiz toplantısı öncesi yuan üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratmama konusunda ihtiyatlı davranılması olarak yorumladı.

ANZ’nin Çin stratejisti Xing Zhaopeng, para politikası uygulamasının istikrarlı hızını koruduğunu ve önümüzdeki ay LPR’lerin hala düşürülme ihtimali olduğunu söyledi.

Bankaların mevduat faizlerini düşürmesinden dolayı net faiz marjı faiz indirimleri için bir engel olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Politika etkisinin önümüzdeki birkaç çeyreğe yayılacağını ifade eden Zhaopeng, 2023 yılı büyüme beklentilerini yüzde 5,1, 2024 yılı büyüme beklentilerini yüzde 4,2 olarak revize ettiklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.