Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası Başkanının İstifa Edeceği İddia Ediliyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de merkez bankası başkanı Yi Gang'ın görev değişikliği nedeniyle istifa edeceği belirtiliyor. Detaylar haberde...
Çin Merkez Bankası Başkanının İstifa Edeceği İddia Ediliyor
HABER GİRİŞ

Çin’in merkez bankası başkanı Yi Gang’ın, iktidardaki Komünist Partdeki görev değişiminin ardından istifa edeceği belirtiliyor. 64 yaşındaki Yi’nin 2023’ün başlarında potansiyel emekliliği, bakan düzeyindeki yetkililer için resmi emeklilik yaşı olan 65’e yaklaştığı için yoğun spekülasyonlara konu oldu.

Bazı politika uzmanları ve danışmanları, selefi Zhou Xiaochuan’da olduğu gibi, Yi’nin görev süresinin uzatılabileceğini öne sürmüştü. Yi, Cumartesi günü partinin yeni Merkez Komitesinin reform yanlısı politika yapıcıları arasında yer alıyor.

On yılda iki kez yapılan parti kongresinin sonundaki değişiklikler, Xi Jinping’in iktidardaki duruşunu pekiştiren ve insanlar arasındaki kontrolü sağlamlaştıran hamleler arasındaydı. Bir politika uzmanı, Yi’nin ayrılışının kaçınılmaz göründüğünü belirterek, reform yanlısı insanların döneminin parti kongresinde bittiğini söyledi.

Yi’nin Görevi Bırakmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor

Yi, önceki Merkez Komite’de yedekler arasındaydı Kaynaklara göre yeni Merkez Komitesi listelerinden çıkarılması, Mart ayında yapılacak yıllık parlamento toplantısında görevi bırakmasının neredeyse kesin olduğu anlamına geliyor.

Merkez bankaları yükselen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltirken, Çin Merkez Bankası, (PBOC) sermaye kaçışını körükleyebilecek agresif hamlelerden kaçındı.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankasına yakın kaynaklar, 2016’dan 2018’e kadar merkez bankası başkan yardımcısı olarak çalışan başkent Pekin’deki parti başkan yardımcısı Yin Yong’un yeni başkan için öne çıkan adaylar arasında olduğunu belirtiyor.

Tsinghua Üniversitesi’nden mühendislik doktorası ve Harvard Üniversitesi’nden kamu yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan 53 yaşındaki Yin, parti kongresinde Merkez Komitesi’ne tam üye olarak seçildi.

PBOC’ye yakın bir kaynak, “Yin Yong’un Yi Gang’ın yerini alması muhtemel” açıklamasında bulundu. Yi, 2018’den beri PBOC valisi ve Çin’in en yüksek rütbeli yöneticilerinden biri konumunda.

PBOC, son haftalarda üst yönetim ekibini elden geçiriyor. Xuan Changneng Perşembe günü merkez bankası başkan yardımcısı olarak atandı. Çin, ekonomik liderliğinde son on yılın en büyük revizyonuyla karşı karşıya ve kötüleşen büyüme beklentileri nedeniyle reform odaklı politika yapıcıların bir neslin istifa etmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın