Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası’nın Yeni Hamlesi, 115 Milyar Dolarlık Likidite Oldu

Çin Merkez Bankası, büyümeyi canlandırmak için zorunlu karşılık oranını düşüreceğini açıkladı. İşte detaylar;
Çin Merkez Bankası’nın Yeni Hamlesi, 115 Milyar Dolarlık Likidite Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası (PBOC) bankaların zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan düşüreceğini açıkladı. Kredi verenlerin daha çok borç verebilmeleri için ekonomiye 115 milyar dolar enjekte etme kararı alan Çin Merkez Bankası, yeni oranların 6 Ocak itibariyle geçerli olacağını bildirdi.

Sonuçta Çin ekonomisi geçen yıl tüm ülkeye yayılan domuz ateşi, ticaret savaşı, Hong Kong’daki huzursuzluk gibi bir dizi iç ve dış zorlukla mücadele etti. Son zamanlarda gelen veriler Pekin ekonomisinin iyi iş çıkardığını öne sürse de yetkililer 2020’nin getirebileceği aşağı yönlü baskılara karşı tedbiri elden bırakmadı. Merkez bankasının son hamlesi de tedbir görüşünü destekledi.

Çin Merkez Bankası, 2020’nin ilk gününde ticari bankalar için zorunlu karşılık oranını düşürdüğünü duyurdu.

Çin Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Düşürdü Uzmanlar, kurumun bu yolda daha başka destekleyici önlemler alacağı yönünde konuştu ki 50 baz puanlık kesinti bir dereceye kadar piyasa tarafından bekleniyordu.

Öte yandan geçen yıl alınan ve “teknik” olan benzer hareketlerin aksine Çin Merkez Bankası, 6 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan son kesintiyi, ekonomik büyümeyi desteklemek ve finansmana erişimi geliştirmek için konjonktürel bir önlem olarak tanımladı. Bu hareket, PBOC’un bankalara kredi faiz oranına geçiş emri vermesinden birkaç gün sonra geldi.

Pekin büyüme kalitesini daha çok vurgularken GSYİH büyüme oranının belirli bir seviyede tutulmasının hala önemli olduğu aktarıldı.

Çin Merkez Bankası 1 Ocak 2020 Zorunlu Karşılık Düşürdü Çin’in GSYİH büyümesinin 2019 için yaklaşık yüzde 6 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken uzmanlar bu yıl benzer bir genişleme sağlamanın zor olabileceğini tahmin ediyor. Dolayısıyla parasal önlemlere ek olarak, bu yılın ilerleyen dönemlerinde idari ve mali tedbirlerin de alınabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Çin Başbakanı Li Keqiang da geçtiğimiz haftalardaki bir açıklamasında, ülkesinin ekonomiyi artırmak için politika araçlarını daha iyi kullanması gerektiğini savunmuştu. Reel faiz oranlarını düşürmek için tüm olası araçların kullanılacağını ve para politikasının ekonomik aktivitenin artırılmasına daha uygun olması gerektiğini dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.