Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Menşeli Ürünler için İthalat Önlemi Sürecek

Yerli üreticiyi korumak adına Çin menşeli ürünlere ilişkin önlem kararları gelmeye devam ediyor. Son karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Çin Menşeli Ürünler için İthalat Önlemi Sürecek
HABER GİRİŞ

İthalatta yerli üreticiyi koruyacak önlemlere devam eden Ticaret Bakanlığı, damping önlemleri kapsamında Çin menşeli ürünleri radara aldıktan sonra yeni bir karar daha geldi. Bakanlık, Çin menşeli olup, ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastiklerinin ithalatı için önlem getirdi.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çin’den gelen kauçuktan yeni dış lastiklerin ithalatına yönelik mevcutta yürürlükte olan dampinge karşı kesin önleme dair nihai gözden geçirme soruşturması sonuçlandı.

Tebliğ’de yer alan soruşturma sonucunda, söz konusu ürünler için uygulanan önlemin yürürlükten kaldırılması halinde damping ve zararın devam etme tehlikesinin olduğu ya da yeniden meydana gelmesinin muhtemel görüldüğü belirtildi.

Bu nedenle söz konusu ürenler için dampinge karşı CIF bedelinin yüzde 60’ı oranında önlem uygulanması kararının devam etmesi kararlaştırıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın