Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Macau’yu Finans Merkezine Dönüştürme Amaçlı Yeni Politikalar Açıklayacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, Macau’yu önümüzdeki hafta açıklayacağı finansal politikalarla ödüllendireceği söylendi.
Çin Macau’yu Finans Merkezine Dönüştürme Amaçlı Yeni Politikalar Açıklayacak
HABER GİRİŞ

Yetkililerle ve yöneticilerle yapılan bir düzineden fazla röportaja göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kentin kumara bağımlı ekonomisini bir finans merkezine dönüştürmeyi amaçlayan yeni politikalar yayınlamak için önümüzdeki hafta Macau’yu ziyaret edecek.

Bu hareket, Macau’daki yetkililer ve yöneticiler tarafından Macau’ya verilecek bir ödül olarak yorumlandı ki kent, komşu Hong Kong’da 6 ayı aşkın süredir devam eden protestolardan kaçınmıştı.

Görüş bildirenler, politikalar arasında yuan cinsinden bir borsa kurulması ve halihazırda çalışmada olan renminbi yerleşim merkezinin hızlandırılmasının yer aldığını belirtti.

Macau’yu Finans Merkezine Dönüştürmeyi Amaçlayan Yeni PolitikalarBununla birlikte komşu anakara Çin’de gelişmesi için Macau’ya arazi tahsis edilmesinin olduğu kaydedildi. Son aylarda önerilerle ilgili spekülasyonlar olsa da resmi olarak onaylanmış oldukları daha önce bildirilmedi.

Adı gizli tutulan Çinli bir yetkili; “Finans endüstrisi, Hong Kong için ayırdığımız bir fikirdi. Tüm uygun politikaları Hong Kong’a verirdik. Ama şimdi onu çeşitlendirmek istiyoruz.” dedi. Xi Jinping’in Macau’nun Çin’e dönüşünün 20. yıl dönümünde yapacağı ziyaretin, merkezi hükümetin şehri hem Hong Kong hem de Macau’yu yöneten “bir ülke, iki sistem” çerçevesini desteklediği için övdüğü dönemde gelmesine dikkat çekildi.

Buna karşılık Çin, Hong Kong’u hükümet karşıtı protestoları nedeniyle kınamış ve göstericileri finans merkezinin ulusal istikrarını baltalamakla suçlamıştı.

Çin Macau Ödüllendirecek Öte yandan konuya aşina dört kaynak Reuters’a, Pekin’in devlete ait bankalara ve işletmelere, Macau’da finansal çeşitlendirmeye yardımcı olacak altyapının kurulmasına yardımcı olma talimatı verdiğini söyledi. Kaynaklardan bir tanesi Şanghay borsalarını geliştirmeye yardım eden iki yetkilinin bu yıl yuan merkezli borsalarını kurmalarına yardımcı olmak için bölgeye taşındığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Hong Kong’daki Çinli yetkililer ve bankacılar ise Macau’da finansal altyapı geliştirme çabalarının, Hong Kong’da Çinli işletmeleri etkileyebilecek herhangi büyük bir piyasa bozulmasından kaçınma planının parçası olduğunu öne sürdü.

Fikrin, Macau’nun Hong Kong’un yerini alması ya da onu zayıflatması değil, bölgedeki durumun kötüleşmesi halinde Çin’in bir acil durum planına sahip olması olduğu belirtildi. Çinli bir yetkili de Xi Jinping’in çeşitlendirilmiş bir Macau ekonomisi istediğini açıkça belirttiğini aktardı. “Macau’yu Singapur gibi uluslararası toplantılara ev sahipliği yapacak bir merkez haline getirmek için gelecekteki odak noktamız, turizm ve finans üzerine olacak” ifadeleriyle devam etti.

Macau’nun yeni değişiminin başlangıçta yerel ve Çinli şirketleri kentte borç vermeye teşvik etmek için tahvil alım satımına odaklanacağı bilgisi de verildi. Ayriyeten iki Çinli yetkili, Xi Jinping’in ziyaretinde Macau’nun Pekin destekli Asya Altyapı Yatırım Bankası’na katılacağını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.