Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Lideri Xi’nin Kovid Sonrası İlk Yurt Dışı Gezisi Başlıyor

Çin Devlet Başkanı Xi'nin, Joe Biden ile görüşmeyi de içeren bir dış gezi hazırlığında olduğu öğrenildi. Detaylar haberde;
Çin Lideri Xi’nin Kovid Sonrası İlk Yurt Dışı Gezisi Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yetkililerin açıklamalarına göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kovid-19 pandemisinin başlamasından bu yana ilk yurt dışı gezisine çıkmaya hazırlanıyor.

Kasım ayı içinde Güneydoğu Asya’ya planlanan gezinin ABD Başkanı Joe Biden ile olası bir görüşmeyi de içerebileceği belirtiliyor.

Böylelikle ziyaret, Çinli liderin yaklaşık üç yıl sonra ilk uluslararası gezisi olmasının yanında Biden ile ilk yüz yüze görüşmesi niteliğini taşıyabilir.

Biden’ın ekibinin uzun zamandır Tayvan, ticaret ve bir dizi başka mesele üzerindeki tartışmaların oluşturduğu gerilimi azaltmak için iki lider arasında yüz yüze bir görüşme ayarlamak için çaba gösterdiği biliniyor.

Xi ve Biden, Endonezya’da Bir Araya Gelebilir

Hazırlıklara katılan yetkililer, Çinli liderin önce parti kongresinin tamamlamasını beklediğini, ardından muhtemelen 15-16 Kasım tarihlerinde Endonezya’nın Bali adasında 20 ülkenin liderlerinin yer alacağı zirveye katılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray’a yakın kaynaklar Biden’ın, Endonezya’da Kasım ayında gerçekleşecek organizasyonun oturum araları dahil olmak üzere Çinli lider ile yüz yüze görüşmelere açık olduğunu belirtiyor.

ABD’li bir yetkili, iki ülke liderlerinin olası görüşmesine dair “Zamanlama veya yer konusunda herhangi bir ayrıntıya sahip değiliz” şeklinde konuştu.

İki Lider 5 Kez Telefon Görüşmesi Gerçekleştirmişti

Xi ve Biden, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Tayvan adasına yaptığı ziyaretle ilgili gergin görüşmeleri de içeren 28 Temmuz tarihli iki saatten fazla süren telefon konuşması gerçekleştirmişti.

Söz konusu toplantı, iki lider arasındaki beşinci görüşme özelliğini taşıyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın