Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Kripto Yatırımcılarını Vergilendirmeye Hazırlanıyor

Çin hükümetinin kriptoya karşı mesafeli yaklaşımı bilinirken, yatırımcıları ve madencileri vergilendirmeye hazırlandığı iddia edildi.
Çin Kripto Yatırımcılarını Vergilendirmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin hükümetinin uzun zamandır kripto para sektörü ile karmaşık bir ilişkisi olduğu biliniyor. Hükümet kriptoyu tamamen yasaklamaktan, blockchain’in faydasını araştırmaya kadar uzanan politikalar konusunda kararsız bir duruş sergiliyor. Son zamanlarda, bazı yerel makamlar kriptoya ağır bir gelir vergileri uygulamaya başladı.

Colin Wu’nun bildirdiğine göre özellikle bazı kripto balinaları, madenci ve diğer yatırımcıların, 2022’nin başlarından başlayarak yerel vergi departmanları tarafından kişisel gelir vergisi konusunda denetlendiklerini ve hala sonuçları beklediklerini söylediler.

Rapora göre bu, bazı büyük yerel borsaların balinaların bazı işlemleri hakkında kapsamlı bilgileri vergi makamlarına teslim etmesinden sonra, bireysel kripto para birimi yatırımcılarına ve birçok Bitcoin madencisine yüzde 20 kişisel gelir vergisi uygulanması söz konusu olabilir.

Bu uygulama, Çin hükümetinin sonunda kripto para birimlerinin yasal statüsünü tanımış olabileceği anlamına gelse de, vergi makamları ve mali makamların kripto paranın yasallığı konusunda farklı görüşler taşıyor.

Ekim 2021’de, Devlet Vergi İdaresi’nin bir yan kuruluşu olan China Tax News , daha önce Çin’de ikamet edenlere denizaşırı borsalar tarafından sağlanan hizmetlerin kanunen açıkça yasaklanmadığını, vergi uygulandığını belirten bir makale yayınlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Dokuz yıldan uzun bir süre önce Çin, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin ülke bankaları tarafından kullanımını kısıtlamaya başladı. Ülke o zamandan bu yana, kısıtlayıcı önlemler sayesinde sessiz bir kripto balinası haline geldi

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.