Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Konut Fiyatları 10 Ayın En Düşük Artışını Kaydetti

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkileri, yeni veriler geldikçe daha iyi anlaşılıyor. Ülkede konut fiyatları, 10 ayın en yavaş artışını kaydetti. İşte detaylar;
Çin’deki Konut Fiyatları 10 Ayın En Düşük Artışını Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin ekonomisi 2018 yılında yüzde 6,6 ile 28 yılın en düşük büyüme hızını kaydederken, sanayi üretimi büyümesi son 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Ülkedeki ortalama yeni konut fiyatları ise Şubat ayında yüzde 0,5 oranında artışla 10 ayın en düşük büyümesini kaydetti. Ocak ayında yüzde 0,6 oranında artan fiyatları, 2018 yılının Nisan ayından bu yana en düşük büyüme oranına işaret etti.

Ülkede konut fiyatlarının artış hızının düşmesi, büyümenin yavaşlaması ile  genel talep koşullarında durgunluk oluştuğunu gösterdi.

Çin Büyüme Yavaşlaması Konut Fiyatlarını DüşürdüUlusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından yayımlanan verilere göre; Çin’in 70 büyük şehrinde ortalama yeni konut fiyatları Şubat ayında %0,5 oranında artış kaydetti. Ocak ayında %0,6 artan fiyatların biraz daha yavaşladığı görülürken, 2018 yılının Nisan ayından bu yana görülen en düşük büyüme oranı olarak yorumlandı.

Genele bakıldığında ise 46. ayında da fiyatların artış kaydettiği bilgisi paylaşıldı. NBS tarafından yapılan incelemede; 70 şehrin çoğunda, yeni ev fiyat artışları rapor edilse de bu rakamın Ocak ayındaki 58 seviyesinden 57 seviyesine indiği tespit edildi. Yıllık bazda incelendiğinde ise Şubat ayında %10,4 arttığı bilgisi alındı. Ocak ayında ise yıllık %10 oranında artışa işaret etmişti.

Pekin, Şanghay, Shenzhen ve Guangzhou kentlerinde fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0,3 oldu ve yavaşlama kaydetti.

Dört Önemli Kentte Tüzde 0,3 ArtışÇin’in en üst düzey dört kentinde Ocak ayında yüzde 0,4 oranında bir artış görülmüştü. Büyük eyalet başkentlerinin çoğunu içern Tier-2 şehirleri ise Şubat ayında bir önceki aya göre aylık bazda yüzde 0,7 oranında artış kaydetti.

Tier-3 şehirlerinde ise Ocak ayında yüzde 0,6 artış görülürken, Şubat’ta yüzde 0,4 artış gözlendi.
Çin Bölgelere Göre Konut Artışı
Kaynak: Reuters

Veriler, Çin’in emlak yatırımlarının Ocak-Şubat döneminde daha küçük şehirlerde yüksek talep nedeniyle hızlandığına işaret etti. Merkez Bankası’nın verilerine göre; yeni konut kredisi ise Şubat ayında 919,2 milyar Çin yuanı veya 136,69 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Tüketici ile iş güvenleri, yavaşlayan ekonomi ve ticaret anlaşmazlığı, Çin’de konut yatırımlarının son çeyreklerde düşmesine neden oldu.

Çin Konut Yatırımları DüştüPolitika yapıcılar, Çin’deki diğer iş sektörünü doğrudan etkilediğinden ve ekonomik yavaşlamanın belirginleşmesinde kilit öneme sahip olduğu için emlak piyasasında keskin bir vuruş yapmaktan kaçınmak istiyorlar. Son aylarda özellikle bazı küçük şehirler, duyarlılığı ve talebi sessizce düşürdü.

Aynı zamanda ülkede gayrimenkul spekülatörlerine yönelik temizlik ve ilk ev alıcılarının pazarın tamamen fiyatlandırılmamasını sağlamaya çalıştıkları için konut değerlerinde büyük dalgalanmaları önleme sözü verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın