Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İthalat ve İhracatı, Eylül’de Beklenenden Fazla Düştü

Çin'in ithalat ve ihracat rakamları, Eylül ayında beklentilerden fazla düşüş kaydederek, kötü sinyaller verdi.
Çin İthalat ve İhracatı, Eylül’de Beklenenden Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Çin’in Eylül ayına ilişkin ithalat ve ihracat verisinin, ABD ile sürmekte olan ticaret savaşının ortasında beklenenden fazla düşüş kaydetti. Reuters bu haberi, gerginliklerin beklenenden daha kötü bir hale geldiğini belirterek yayımladı.

ABD doları cinsinden Çin’in ihracatı Eylül ayında bir yıl öncesine göre yüzde 3,2 oranında gerilerdi.

Çin İthalat ve İhracat Rakamları - Eylül 2019Reuters’a göre ithalat aynı dönemde yüzde 8,5 oranında düşüş kaydetti. Reuters, ülkenin Eylül ayında toplam ticaret dengesinin 39,65 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Reuters’ın anket yaptığı ekonomistler, ABD doları cinsinden Çin ihracatının yüzde 3 oranında düşmesini ve ithalatın Eylü ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında azalmasını bekliyordu. Bu ankete göre; ülkenin geçen ayki genel ticaret fazlasının 33,3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Ağustos ayında Çin’in ABD’deki ihracatı, yapılan sevkiyatların sert bir şekilde yavaşlaması nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında geriledi. Aynı zamanda Çin’in ithalatı aynı dönemde yüzde 5,6 oranında düşüş gösterdi. Çin’in gümrük verilerine göre; ticaret fazlası 34,83 milyar dolara ulaştı.

Yuan cinsinden bakıldığında ise Çin’in Eylül ayında ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 0,7 oranında düştü.

Yuan Cinsinden İhracat Yüzde 0,7 DüştüReuters’a göre yuan cinsinden ithalat aynı dönemde yüzde 6,2 oranında geriledi. Capital Economics’te Çin’in baş ekonomi danışmanı olan Martin Lynge Rasmussen, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden yapılan ihracatının toparlanmasının zaman alacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yayımladığı bir notta Rasmussen, Cuma günü yapılan mini ABD-Çin ticaret anlaşmasının görünümü önemli ölçüde değiştirmediğini söyledi. Geleceğe bakıldığında ise ihracatın önümüzdeki çeyrekte baskı altında kalmaya devam edeceğini belirtti.

Rasmussen, “Öte yandan ithatlat büyümesi son çeyrekte keskin bir şekilde yavaşladı ve şimdi ekonomik büyümeye göre alışılmadık derecede zayıf görünüyor. Bu nedenle manşet ithalatındaki büyümede kısmi bir toparlanma yakın vadede olasıdır,” ifadelerini kullandı.

Çin ekonomisi, Pekin ve Washington arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşının ortasında daha yavaş büyüme gösteriyor.

Ticaret Savaşı Nedeniyle Çin Daha Yavaş BüyüyorHer iki ülkeden yetkililer ticareti görüşmek üzere geçen hafta Washington’da bir araya geldiler ve Başkan Donald Trump, ABD’nin Çin ile çok önemli bir aşamaya geldiğini belirtti.

Trump anlaşmanın Çin’in 40 milyar ila 50 milyar dolarlık Amerikan çiftlik ürünleri satın almalarını içereceğini, fikri mülkiyet hırsızlığı ve para manipülasyonu gibi endişeleri gidereceğini söyledi. Washington ayrıca bu hafta için planlanan Çin malı tarifelerini artırma işlemini de askıya aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın