Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İsrail’e Seslendi: Sınırlarını Aştı!

Suudi mevkidaşıyla telefonla görüşen Çin Dışişleri Bakanı Wang, İsrail'in Gazze halkını toplu cezalandırmaya son vermesi gerektiğinin altını çizdi. İşte detaylar;
Çin İsrail’e Seslendi: Sınırlarını Aştı!
HABER GİRİŞ

İsrail-Filistin arasında gerilim her geçen gün artarken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail’in eylemlerini nefsi müdafaa sınırlarını aştığını söyledi. Wang, Gazze halkının toplu cezalandırılmasına son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile telefonla görüşen Wang, görüşmede Çin’in sivillere zarar veren, insan vicdanına ve uluslararası hukukun temel normlarına karşı gelen tüm eylemlere karşı olduğunu belirtti.

Söz konusu eylemleri kınadığının altını çizerek, İsrail’in uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in çağrılarını dinlemesi gerektiğini savundu. İsrail’in Gazze halkını toplu cezalandırmaya son vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Gerilimi Artıracak Eylemlerden Kaçınılmalı

Tüm tarafların gerilimi artıracak eylemlerden kaçınmasını söyleyen Wang, en kısa sürede müzakere masasına dönmesi gerektiğine işaret etti. Çin’in ateşkes sağlanması ve savaşın durdurulması için yoğun temas halinde olduğunun da bilgisini verdi.

Acil önceliğin sivillerin güvenliğini sağlamak ve insani yardım kanallarını en kısa sürede açmak olduğunu belirterek, böylece Gazze halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Filistin’e Yarım Asırdır Haksızlık Yapılıyor

Filistin’e yarım asırdır haksızlık yapıldığı kaydederek, Çin’in artık buna devam edemeyeceğini dile getirdi. Tüm barışsever ve adaletli ülkelerin sesini yükseltmesi için çağrıda bulunarak, iki devletli çözümün en kısa sürede uygulanmasının talep edilmesi gerektiğini savundu.

Görüşmede Wang Çin’in, “Filistin’in ulusal haklarını kazanması için verdiği haklı davayı desteklemek” ve “Filistin sorununu iki devlet temelinde adil ve kalıcı çözüm için rayına sokmak” amacıyla Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.