Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İmalat Verileri Toparlanmanın İstikrar Kazanmadığını Gösterdi

Çin'in imalat sektörü aktivitesinde büyüme Haziran ayında beklenti üstü gelse de önceki aya göre azaldı.
Çin İmalat Verileri Toparlanmanın İstikrar Kazanmadığını Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta küresel piyasalarda satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) izleniyor olacak. Haftanın ilk verisi Çin’den geldi. Caixin/S&P Global imalat sektörü PMI, Haziran ayında yavaşlama gösterdi. Buna göre Mayıs ayında 50,9 puan olan imalat PMI, Haziran’da 50,5’e geriledi.

Açıklanan değer 50,2 olan beklentinin üzerinde gelse de bir önceki aya kıyasla azalması sektöre dair olumsuz sinyal verdi.

Haziran ayında Çin’in imalat sektöründe üretim artışının önemli ölçüde yavaşlayarak, 11 ayın en yüksek seviyesinden düşüş gösterdiği belirtildi. Özel sektörden ve kamudan 650 şirketin katıldığı anket sonuçlarına göre yeni sipariş büyümesi genel olarak ılımlı kaldı.

Firmalar, tedarikçi performansında daha fazla iyileşme olduğunu, girdi maliyetlerinin ciddi şekilde düştüğünü bildirdi.

Bazı firmaların nispeten durgun pazarla ilgili endişelerini dile getirmesi nedeniyle üretim odağındaki iyimserlik geriledi. Üreticiler üst üste dördüncü kez personel sayılarını azalttı.

GCM Yatırım Banner

Üretiminde artış olan şirketler, genellikle bunun daha sıkı talep koşulları ve daha fazla yeni iş alımından kaynaklandığını bildirdi. Yurt içi satışlar artarken, küresel ekonomik koşullar dış talebi azalttı.

Caixin ekonomisti Wang Zhe, son ekonomik verilerin Çin’in toparlanmasının henüz istikrarlı bir zemin bulmadığını gösterdiğini, içeride büyümeyi yukarı itecek faktörlerin eksikliği, zayıf talep gibi belirgin sorunların devam ettiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.