Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in İhracatı Beklenti Üstü Arttı ve Ekonomi Büyümesini Sürdü

Çin ekonomisi ihracatını beklenti üstü artırarak, Nisan ayında daha yavaş da olsa büyümesini sürdürdü. Detaylar geliyor…
Çin’in İhracatı Beklenti Üstü Arttı ve Ekonomi Büyümesini Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in ihracatı Nisan ayında yüzde 8,5 artarak art arda ikinci ayda bir büyüme kaydetti. İthalatta ise bir yıl öncesine göre yüzde 7,9 düşüş yaşandı. Ekonomistler, ihracatın Nisan ayında yüzde 8 artacağını tahmin ederken, ithalatın değişmeyeceğini bekliyordu.

Hükümet verilerine göre Mart ayında ithalat yıllık bazda yüzde 1,4 azalırken, ihracat yüzde 14,8 gibi sürpriz bir artış kaydetmişti. Çin’in ticaret fazlası Mart ayındaki 88.2 milyar dolar seviyesinden, Nisan’da 90.21 milyar dolara yükseldi.

Çin ihracat rakamları
Kaynak: Investing

Goldman Sachs ekonomistleri, Nisan ayındaki daha yumuşak ticaret verilerinin muhtemelen bu yılki Ay Yeni Yılı’ndan sonra mevsimselliği yansıtacağını söyledi. Analistler, bu ayın başlarında Çin’in ticaret verilerini önizleyen bir notta Nisan ayında ihracat büyümesini yavaşlatmak için bu mevsimsel eğilimin dağılmasını bekliyordu

Son ekonomik veriler, hayal kırıklığı yaratan fabrika verilerine rağmen Çin’in hizmet sektörünün parlak bir nokta olmaya devam ettiğini gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu’nun imalat satın alma müdürünün endeks okuması beklentileri kaçırdı ve Nisan ayında 49.2′ye geriledi.

Goldman Sachs ekonomistleri, Çin’in yeniden açılmasının en hızlı aşamasını geride bıraktığını belirterek, ekonominin 2023′te sonunda yüzde 6 büyüyeceği tahminini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Goldman analistleri açıklamasında, “Anakaradaki müşterilerle yapılan son toplantılar, yakın vadeli büyüme konusunda kötümserliğin giderek azaldığını gösteriyor, ancak deflasyonist baskılara ilişkin bazı endişeler olsa da, bizim görüşümüze göre bu 2023-24 için büyük bir risk değil” ifadelerini kullandı.

Çin’de bu hafta takip edilecek bir diğer veri Perşembe günü açıklanacak enflasyon rakamları olacak. Yıllık bazda enflasyonda yüzde 0,3’lük bir yavaşlama bekleniyor. Aylık bazda ise fiyatların sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın