Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Filistin-İsrail Ateşkesi için Elinden Geleni Yapacak

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filistin-İsrail uzlaşmasına katkıda bulunmak için ülke olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Detaylar haberde;
Çin Filistin-İsrail Ateşkesi için Elinden Geleni Yapacak
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, barışa elverişli olduğu sürece Filistin-İsrail arasındaki her türlü çözümü kararlılıkla destekleyeceklerini söylerken çatışmayı “savaş ve barış arasında önemli bir seçim” olarak nitelendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile telefon görüşmeleri gerçekleştiren isim, uzlaşmaya katkıda bulunmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Wang, Sivillere Yönelik Saldırıları Kınadı

Wang ayrıca İsrail’e Orta Doğu’daki Çin vatandaşlarının ve kurumlarının güvenliğini korumak için etkili tedbirler alması çağrısında bulunarak “tüm ülkelerin meşru müdafaa hakkı olduğunu ancak uluslararası insancıl hukuka uymaları ve sivillerin güvenliğini korumaları gerektiğini” sözlerine ekledi.

Çin, çatışmalarda sivillere yönelik şiddet ve saldırıları kınarken Wang, İsrail’in eylemlerini meşru müdafaa kapsamının ötesinde ilan etti ve yorumlarında Hamas’ın adını geçirmedi.

“Gazze Halkına Derin Sempati Duyuyorum”

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile ayrı bir telefon görüşmesi yapan Wang, Gazze halkına “derin sempati duyduğunu” söyledi. Gazze halkının silahlara ya da jeopolitik hesaplara değil, güvenliğe ve barışı teşvik edecek çabalara ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in yakın zamanda daha yetkili, geniş kapsamlı ve etkili bir uluslararası barış konferansı toplanması çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Wang’ın açıklamaları 26-28 Ekim tarihlerinde Washington’a yapacağı ziyaretten günler önce gelmiş oldu.

ABD’li yetkililer, yaptıkları açıklamada Wang’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşeceğini belirtirken Biden ile görüşüp görüşmeyeceği konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Çin ve Rusya, Filistin halkının meşru ulusal haklarının karşılanmadığı konusunda aynı görüşü paylaşıyor. ABD ise Hamas saldırısını kınarken İsrail’in kendini savunma hakkına tam destek vermeyi sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın