Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisine Asıl Darbe Bu Sektörden Gelecek

S&P Global Ratings, gayrimenkul sektöründeki krizin derinleşmesi durumunda Çin'in ekonomik büyümesinin 2024'te yüzde 3'ün altına düşebileceğini öngördü.
Çin Ekonomisine Asıl Darbe Bu Sektörden Gelecek
HABER GİRİŞ

Çin’de emlak sektöründe yaşanan kriz, Covid-19 salgının ardından toparlanamayan ülke ekonomisine olumsuz yansımaya devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global yaptığı açıklamayla Çin’in aşağı yönlü riskinin yüksek olduğuna işaret etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Çin için öngördüğü aşağı yönlü riski, ülkenin zayıf emlak sektörünün yönlendirdiğine dikkat çekti.

S&P Global, emlak sektöründe beklenenden daha derin bir darbenin Çin’in genel ekonomik toparlanmasını sekteye uğratacağını ileri sürdü.

“Çin’in Büyümesi Düşebilir” başlıklı raporda, gayrimenkuldeki yavaşlamanın derinleşmesi durumunda Çin’in ekonomik büyümesinin 2024’te yüzde 3’ün altına düşebileceği tahmin edildi.

Bu durumun dünyanın ikinci büyük ekonomisi üzerinde ciddi bir sorun olmaya devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, 2024’teki emlak satışlarının 2022’ye göre yüzde 25’e kadar düşerek yaklaşık 10 trilyon yuana (1,4 trilyon dolar) gerileyeceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Çin Hükümeti Sektöre Teşvik Sağlamalı

Ülkedeki emlak krizinin derinleşmesi durumunda Çin’in reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarını 2024 yılında yüzde 2,9’a geriletebileceği öngörüldü.

S&P Global, Pekin’in sektöre önemli bir hükümet teşviki veya parasal destek sağlamaması durumunda öngörülen kötü senaryonun gerçekleşme ihtimalini yüzde 20 olarak görüyor.

S&P Global Ratings’in Asya-Pasifik Baş Ekonomisti Louis Kuijs, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Emlak sektöründeki sıkıntıların Çin’in ekonomik toparlanmasını sekteye uğrattığını bildiren Kuijs, şöyle devam etti;

“Emlak satışları negatif bir geri besleme döngüsüne giriyor. Kağıt üzerinde gayrimenkul sektörü doğrudan Çin’in GSYH’sinin yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor. Ancak, toplam bunun yaklaşık iki katıdır. Sonuç olarak, stresli bir gayrimenkul sektörü Çin ekonomisini, finans sistemini ve yerel ekonomiyi etkilemektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın