Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisi Artan Covid Vakaları Altında Ezilmeyecek

Çin'de Covid-19 vaka sayıları son 3 ayın zirvesini gördü. Konuyla ilgili ekonomistlerden ve sağlık yetkililerinden gelen değerlendirmeler dikkat çekti.
Çin Ekonomisi Artan Covid Vakaları Altında Ezilmeyecek
HABER GİRİŞ

Çin uzun süredir Covid-19 vakalarındaki artışla gündemde yer almaya devam ederken gelen son haber endişeleri artırdı. Bugün 3 bin 424 vaka tespiti ile 3 ay içindeki en yüksek seviyeye ulaşıldı.

Konuyla ilgili bir uzmanın değerlendirmesine yer verildi. Global Times’ın haberine göre ismi açıklanmayan kişi, bu yüksek artışı yaz mevsiminde olunduğu için turist akınına bağladı. Bu sayının paniğe neden olmaması gerektiğini söyledi.

Bazı uzmanlar ise Covid-19 vakalarının Çin ekonomisine olan etkisine yönelik yorumda bulundu. Salgının ekonomide sert bir iniş yaratmayacağı belirtildi.

Hainan eyaletindeki sağlık yetkilileri, eyalette salgınların kontrol edilebilir olduğunu açıkladı. Kuzeybatı Çin’in Qinghai Eyaletinde ise karantina altına alınan insanlar arasından dört kişide yeni asemptomatik enfeksiyona rastlanıldığını belirtti.

Sıfır-COVİD Politikasına Bağlı Kalınmalı

Çinli Doktor Lu Hongzhou, yaz turizminin yoğun geçmesinden dolayı ve son zamanlarda görülen Omicron varyantlarıyla birlikte Covid-19 vakalarının arttığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Küresel salgın henüz bitmediği için mevcut dinamik sıfır-COVID politikasına bağlı kalmanın önemine değindi. Günlük vaka sayılarının artışında panik olunmaması gerektiğini söyledi.

Ekonomist Cao Heping ise konuya ilişkin değerlendirmesinde hükümetin ve tüketicilerin son iki buçuk yılda COVID-19 ile mücadele sırasında ekonomik toparlanma ile başa çıkmayı öğrendiğini aktardı.

Vaka artışlarından sadece seyahat sektörünün etkileneceğini ve bunun tüketicilerin güveni üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını ekledi.

Endüstri Zincirinde Lider Eyaletler Ekonomiyi Yönlendirecek

Ekonomi gözlemcileri Çin ekonomisi için sert bir iniş olmayacağını ve gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinde yılın ikinci yarısında hedefe ulaşacağını belirtti.

Aynı zamanda endüstri zincirinde lider konumda olan Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, Shandong, Henan ve Sichuan eyaletlerinin ulusal ekonomiyi yönlendirmesini beklediklerini açıkladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, yakın bir zamanda ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Ekonomiyi toparlamaya ve güçlendirmeye yönelik altı eyaletin yetkilileriyle toplantı gerçekleştirdi. Çin ekonomisini istikrara kavuşturmak için çağrıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın