Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Duyurdu: Japonya’dan Deniz Ürünleri İthalatı Durduruldu

Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’nin atık suyu tüm eleştiri ve karşı çıkmalara rağmen okyanusa boşaltılmaya başlanınca, Çin’den kritik bir adım geldi.
Çin Duyurdu: Japonya’dan Deniz Ürünleri İthalatı Durduruldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Gümrükler Genel İdaresi, Japonya’dan tüm deniz ürünlerinin ithalatını durdurduğunu açıkladı. Söz konusu karar Fukuşima’daki radyoaktif atık suyun denize boşaltılmasının ardından geldi.

Radyoaktif atık suyun yol açtığı nükleer serpinti riskinin önlenmesi, Çinli tüketicilerin sağlığını ve ithal gıdaların güvenliğinin korunması amacıyla Dünya Ticaret Örgütünün Sağlık ve Bitki Sağlığı Tedbirlerinin Uygulanması Sözleşmesi uyarınca, 24 Ağustos’tan itibaren Japonya’dan tüm deniz ürünlerinin ithalatının durdurulmasına karar verildi.

Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi, atık suyun boşaltma işleminin bugün başladığını duyururken, Japonya Başbakanı Kişida Fumio’dan da konuya dair bir açıklama gelmişti.

Tüm karşı çıkmalara rağmen Japonya’nın tek taraflı boşaltma işlemine başlaması, küresel kamu çıkarını hiçe saymak ve bencilce bir hareket olarak yorumlandı.

Edinilen bilgiye göre Japonya, ilk etapta 7 gün içinde 7 bin 800 ton atık suyu okyanusa boşaltacak. 2024 yılının Mart ayına kadar ise toplam 31 bin 200 ton radyoaktif atık suyun boşaltılması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.