Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Döviz Rezervi Haziran’da Düştü: Suçlu Dış Ülkeler!

Çin; dolar rezervlerinin düştüğünü söylerken bu durum nedeniyle diğer ülkeleri suçladı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin’in Döviz Rezervi Haziran’da Düştü: Suçlu Dış Ülkeler!

Çin Devlet Döviz İdaresi (SAFE) Başkan Yardımcısı Wang Chunying bugün yaptığı açıklamada Çin’in döviz rezervlerinin düştüğünü duyurdu.

Wang açıklamasında rezervlerin düşmesine gerekçe olarak, yükselen ABD dolar endeksini ve düşüşte olan küresel varlık fiyatlarını gösterdi. SAFE’nin verilerine göre, Çin’in döviz rezervleri Mayıs ayına göre 56,5 milyar dolar ya da yüzde 1,81 düştü. Rezervlerin, Haziran ayı sonunda 3,07 trilyon dolara indiği vurgulandı.

Chunying, açıklamalarında Haziran ayında Çin’in döviz piyasasının sorunsuz çalıştığını söyleyerek döviz arz ve talebinin dengeli devam ettiğini belirtti.

Ülkelerin döviz rezervlerinin ABD doları cinsinde olduğunu aktaran Wang, diğer para birimlerinin ABD dolarına dönüştürüldüğünde finansal varlıkların erimesine sebep olacağını açıkladı.

Uluslararası finans piyasasında ABD dolar endeksi yükseliş gösterirken, ülkelerin uyguladığı sıkılaştırılmış para politikaları ve enflasyon beklentilerinin finansal varlık fiyatlarını erittiğini söyledi.

Dünyanın karmaşık ve şiddetli hale geldiğini belirten Wang, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını ekledi. Küresel bir sorun haline gelen enflasyonun yüksek kaldığına değinen ekonomist, uluslararası finans piyasasının volatil olduğunu dile getirdi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Çin’in döviz rezervlerinin genel istikrarını koruduğunu belirterek; “Çin’in döviz rezervlerinin genel istikrarı, Çin’in ekonomik dayanıklılığı ve iyi ekonomik temelleri tarafından desteklenecektir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%