Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Domuz Kıtlığı ABD’li Çiftçilere Kazanç Sağlama Fırsatı Verebilir

Çin’in her zamankinden fazla domuz ithalatına ihtiyacının olması, ABD’li çiftçiler için bir iş fırsatı haline gelebilir.
Çin’in Domuz Kıtlığı ABD’li Çiftçilere Kazanç Sağlama Fırsatı Verebilir
HABER GİRİŞ

Salgınla boğuşurken Çin’in her zamankinden fazla domuz ithalatına ihtiyacı var ve eğer iki ülke bir ticaret anlaşması yapabilirse bu durum ABD’li çiftçiler için bir iş fırsatı haline gelebilir.

Afrika domuz ateşi geçen yıl Çin domuz çiftliklerini vurarak yüz milyonlarca Çinli ev için temel bir et kaynağı olan üründe ciddi kıtlığa yol açtı. Fiyatlar neredeyse iki katına çıktı ve halka açık veriler, Çin’in domuz eti üretimini bu yıl muhtemelen talebin birkaç milyon ton gerisinde tutacağını gösteriyor.

Aralık ayında bir kilo domuz yaklaşık 22.50 yuan seviyesindeyken Ticaret Bakanlığı verileri geçtiğimiz hafta bir kilo domuzun 42.46 yuan olduğunu gösterdi.

Domuz Eti Fiyatları Yükseliş Aynı zamanda, devam eden ticaret müzakerelerinde ABD’nin taleplerinden biri de Çin’in milyarlarca dolarlık Amerikan çiftlik ürünü satın almasıydı. Donald Trump, geçen haftaki son ticaret müzakerelerinin ardından Çin’in yaklaşık 40 milyar ila 50 milyar dolarlık Amerikan tarım ürünü alımlarını içeren “çok önemli bir kısmi anlaşma” yapmaya karar verdiğini açıklamıştı. ABD nihai ticaret anlaşması için yeni tarifeleri iptal etmeli diyen Çin ise henüz alım miktarını onaylamadı.

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı Çin Uluslararası Ticaret Birliği’nden He Weiwen, anlaşmanın aşamalı yönünün Çin tarafını cesaretlendirdiğini söyledi.

Çin ABD Domuz Eti Fiyatları Yükseliş Yapılan bir çeviriye göre He Weiwen, Çin’in Amerikan tarımsal ürün alımlarını artırarak samimiyetini göstereceğini dile getirdi. Bununla birlikte Pekin’in ABD’nin tarifeleri kaldırmasını istediği de çok açık. He, bu durumun üzerine basarak; “Çin, tarım ürünleri almaya söz verdiyse, ancak ABD bunları kaldırmak yerine yalnızca ek tarifeleri geciktiriyorsa, o zaman Çin’e pek bir şey ifade etmiyor. Bu çok önemli bir nokta” dedi.

He ayrıca Çin hükümeti adına konuşmadığını belirterek daha fazla domuz eti alımı için konuşma olacağını bildirdi. Çin’in soya kıtlığının o kadar büyük olmadığını ve ülkenin yem formülünü ayarlayarak bununla başa çıkabileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ayriyeten yapılan bir analiz, ABD domuz etinin 2017’de Çin’in et ithalatının yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturduğunu oranın 2018’de yüzde 8’e düştüğünü ve geçen yılın dördüncü çeyreğinde artan gerilimlerle birlikte yüzde 2 olduğunu gösterdi. Mayıs 2019 itibariyle veriler ABD domuzunun yaklaşık yüzde 8’lik pazar payını geri kazandığını ancak ticaret savaşı öncesine kıyasla hala çok geride olduğunu bildirdi. Bu boşluk potansiyel olarak, ülkenin en büyük domuz eti üreten eyaleti olan Iowa’daki Amerikalı çiftçiler için bir fırsat yaratır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.