Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Deflasyonu Domino Etkisi Tehdidi Yarattı

Çin ekonomisinde kayda geçen deflasyonun domino etkisi yaratıp küresel piyasalara yayılma ihtimali gündeme geldi. Detaylar haberde...
Çin Deflasyonu Domino Etkisi Tehdidi Yarattı
HABER GİRİŞ

Geçirdiği Korona virüs sürecine rağmen ekonomisini ayakta tutmaya çalışan Çin’den küresel ekonomileri sarsacak haberler gelmeye devam ediyor. Üç yıldır pandemi gündemiyle piyasaları zorlayan Çin’in bu kez dünya genelini para darlığı anlamına gelen deflasyon süreciyle tehdit ettiği görüldü.

Çin Merkez Bankası, ekonomiye destek vermek için faizi düşürme kararı alırken, Çin’in en büyük emlak şirketi Evergrande’nin ardından ikinci sırada gelen Country Garden da iflas başvurusunda bulundu.

Tüm bu gelişmeler ışığında Çin ekonomisinde yaşananların domino etkisiyle diğer ülke ekonomilerine de yayılacağı endişeleri yankı buldu.

Konuya ilişkin uzmanların yorumu, “Çin’deki bir sarsıntı, tüm dünyaya yayılabilir” yönünde oldu.


Küresel piyasalarda adından söz ettiren Çin’in duraksamasının diğerlerini de etkileyeceğine dikkat çeken Atlantik Konseyi’nden Deter Roberts, “En büyük risklerden biri, Çin’in dünyaya deflasyon ihraç etmeye başlaması ve ABD’deki ve dünyadaki şirket kârlarına zarar vermesidir” diye yorumda bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.