Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Brezilyalı Şirket Embraer Uçaklarını Onayladı

Çin şu anda kullandığı uçaklara kıyasla yakıt açısından daha verimli olan Brezilyalı uçak firması Embraer jetlerini onayladı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin, Brezilyalı Şirket Embraer Uçaklarını Onayladı
HABER GİRİŞ

Askeri, idari ve tarımsal üretim amaçlı kullanılan uçakları üreten ve havacılık hizmetleri sunan Brezilya merkezli şirket Embraer bugün yaptığı açıklamada, Çin’in ülkedeki operasyonlar için E190-E2 bölgesel jetini onayladığını duyurdu.

Brezilyalı şirket bu durumun Çin’in yerli ARJ21 bölgesel jetlerine karşı rekabet etmesine izin verecek bir hareket olduğunu öne sürdü.

Çin’de şu anda faaliyet gösteren eski E190’lara göre yakıt açısından daha verimli olan E190-E2 jetleri, 114 yolcu kapasiteli ve 2018’de Brezilya, ABD ve Avrupa’da sertifika aldığı paylaşıldı.

E195-E2’ler 146 Yolcu Kapasiteli

Reuters’ın haberine göre Brezilyalı şirketin jetlerinin kapasitesi, Commercial Aviation Corp of China (COMAC) tarafından üretilen 90 koltuklu ARJ21 bölgesel jet ve 168 koltuklu C919 dar gövdeli jet ile kıyaslanıyor.

Embraer yaptığı açıklamada E190-E2 model jetlerine göre daha büyük olan 146 yolcu kapasiteli E195-E2’lerin ARJ21 ve C919’u model jetleri tamamladığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Sertifika ile Çin’de Yeni İş Fırsatları Olacağı Ön Görülüyor

Embraer Ticari Havacılık İcra Kurulu Başkanı Arjan Meijer, E190-E2 sertifikasının Çin’de daha fazla iş fırsatı yaratacağının altını çizdi. Brezilyalı uçak üreticisi, Çin’in yakın zamanda alacağı E195-E2 için Çin sertifikası da aradığını kaydetti.

Avrupa merkezli çok uluslu bir havacılık şirketi olan Airbus, A220 dar gövdeli jeti için henüz Çin sertifikası almadı. Daha küçük A220-100 versiyonu 135 yolcu kapasiteli, daha büyük A220-300 modeli ise 160 yolcu kapasitelidir.

Çin’in havacılık düzenleyicisi, 2020’nin sonlarında yurt içinde üretilen uçaklara uygun havaalanı geliştireceğini ve önümüzdeki beş yıl boyunca filo planlamasında onları destekleyeceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın