Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, ABD ile Düşen Ticarete Neden Olarak Yaptırımları Gösterdi

Çin’in ABD Büyükelçisi Xie Feng, Çin-ABD ticaretinin yılın ilk yarısında bir yıl öncesine azaldığına dikkat çekerek, bundan dolayı uygulanan yaptırımları sorumlu tuttu.
Çin, ABD ile Düşen Ticarete Neden Olarak Yaptırımları Gösterdi
HABER GİRİŞ

Çin’in ABD Büyükelçisi Xie Feng, iki ülke arasındaki ticaretteki düşüşten ABD gümrük vergilerini ve ihracat kontrollerini sorumlu tuttu. Xie, Çin-ABD ticaretinin yılın ilk yarısında bir yıl öncesine göre yüzde 14,5 düştüğüne dikkat çekti.

Büyükelçi bunun, ABD’nin Çin ithalatına Bölüm 301 tarifeleri koyma, tek taraflı yaptırımları kötüye kullanma ve ihracat kontrollerini daha da sıkılaştırma hamlelerinin doğrudan bir sonucu olduğunu söyledi.

ABD, Çin’in tek ülke bazında en büyük ticaret ortağıdır. Çin gümrük verileri, yılbaşından bu yana ABD-Çin ticaretinin Temmuz ayında 2022′nin aynı dönemine göre yüzde 15,4 düşüş kaydetti. Xie, en büyük riskin, Çin ile ABD arasındaki herhangi bir ayrışma olduğun belirterek, bunun güvensizlik yarattığını ifade etti.

Çin’i dışarıda bırakmanın fırsatlara, iş birliğine, istikrara ve kalkınmaya açılan kapıyı kapatmak olduğunu sözlerine ekledi. İhracatın payı son yıllarda düşmesine rağmen Çin ekonomisine önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor.

Çin ile ABD arasında karşılıklı yarar sağlayan ekonomik iş birliğini ve ticareti genişletmenin bir yolunu bulma çağrısında bulunan Xie, “İleriye dönük olarak, ne kadar küçük görünürse görünsün somut adımlar atmaya devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Xie’nin değerlendirmesi, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun, Çin ile iyi ilişkilerin şartını açıklamasının ardından geldi. Raimondo, ABD’li firmaların, Çin’de iş yapma isteğinde olduğunu söyledi.

Ağustos ayında ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle ABD’nin Çin yarı iletken, kuantum bilgisayar ve yapay zeka şirketlerine yaptığı yatırımları kısıtlamayı amaçlayan bir idari emir imzaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.