Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimsa Hisseleri Ulusal Notunun Yükseltilmesine Karşın Düşüşte

JCR Avrasya, Çimsa’nun uzun ve kısa vadeli ulusal kredi notunu yükseltirken, hisselerdeki negatif seyir sürüyor.
Çimsa Hisseleri Ulusal Notunun Yükseltilmesine Karşın Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin not değerlendirmesini yayımladı. Kurum, Çimsa’nın uzun vadeli ulusal notunu A+ (Trk)’den AA- (Trk)’ye, kısa vadeli ulusan notunu ise A-1 (Trk)’den A-1+ (Trk)’ye yükseltti.

Değerlendirme yapılırken, şirketin büyüyen yurt dışı faaliyetlerle birlikte güçlü ihracat satışlarının, gelir artışını desteklemesinin, 2020’de FAVÖK’teki kayda değer artış sayesinde borç servisi karşılama seviyesinde iyileşme olmasının, yüksek düzeyde işletme faaliyetlerinden sağlanan nakdin likidite yönetimini kolaylaştırmasının pozitif etkilediği belirtildi.

Bunun yanında 2021’in üçüncü çeyreğinde karlılık ve gelirde artış olması, güçlü özkaynak seviyesi, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren güçlü hissedar desteği,  kurumsal yönetim uygulamalarına uyum sağlanması gibi faktörlere de yer verildi.

Olumsuz olarak değerlendirilebilecek etkenler arasında; karlılık marjlarını baskılayan döviz bazlı enerji maliyetleri, sektörde  güçlü rekabet şartlarının karlılık üzerindeki baskısı ve pandeminin küresel ekonomide yarattığı risklere yer verildi.

Çimsa hisseleri (CIMSA), kredi notunun yükseltilmesinin ardından çok değişmedi.
Çimsa Hisseleri %0,38 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket hisseleri son kapanışını 31,46 liradan yaptıktan sonra, yeni haftaya 31,52 seviyesinden başladı. Açılışın hemen ardından 31,90 ile günün en yükseğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ardından yeniden kayba yönelen hisseler, JCR derecelendirmesinin ardından %0,38 düşüşle 31,40 liradan işlem gördü. Hisselerin haftalık değişimi %1 artışın altını gösteriyor. Aylık %0,25, yıllık dönemde ise %110 oranında prim yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.