Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimsa, EBRD ile Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirdi

Çimsa Çimento bugün KAP üzerinden EBRD ile 25 milyon euro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzaladığını duyurdu. İşte detaylar;
Çimsa, EBRD ile Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA), 25 Haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 25 milyon euro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Şirket, 24 Haziran 2024 tarihinde EBRD ile gerçekleştirdiği bu anlaşma ile 2 yılı anapara geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli kredi sağlayacak.

Söz konusu kredi ile EBRD, Türkiye’de ilk defa bir çimento şirketine uzun vadeli finansman desteği sunmuş olacak.

Çimsa, alınan bu krediyi, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını net-sıfıra indirme hedefi doğrultusunda kullanmayı planlıyor.

Bu kapsamda Eskişehir fabrikasında güneş enerjisi santrali, atık ısıdan elektrik üretimi ve diğer enerji verimliliği yatırımları gerçekleştirilecek.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar Çimsa Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsada CIMSA koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 77,41 oranında kazanç sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 10,77 düşüş gösterirken, haftalık bazda yüzde 0,39 oranında arttı.

24 Haziran’daki işlemlerini 30,7 liradan tamamlayan CIMSA payları bugün TSİ 10.29 itibarıyla yüzde 0,33 düşüşle 30,6 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın