Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimentoya Gelen Yüzde 43 Zamma Hisseler Ne Dedi?

1750 liradan 2 bin 500 liraya fırlayan çimento fiyatları inşaat sektöründe işsizlik ve protesto çanlarını çalarken, borsada ilk fiyatlamalar şöyle oldu;
Çimentoya Gelen Yüzde 43 Zamma Hisseler Ne Dedi?
HABER GİRİŞ

İnşaat sektöründe maliyet artışları arz tarafında zorluk çıkarmaya devam ediyor. Mevcutta yüksek kalan üretim maliyetlerine bir kötü haber de çimento fiyatlarından geldi. 50 kiloluk çimento torbasının 1750 liradan 2 bin 500 lira seviyelerine kadar çıktığı öğrenildi.

Çimentoya 10 gün içinde gelen yüzde 43 oranındaki zammın konut üretimini durdurma etkisi müteahhitleri protestoya sürüklerken, borsa tarafındaki hareketler de dikkat çekici oldu.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından kentsel dönüşüm umudu kalmayan inşaat sektöründeki karamsarlık Borsa İstanbul’a yansımış, gayrimenkul endeksi yüzde 4’e, taş toprak endeksi ise yüzde 6’ya yakın değer kaybetmişti. Gayrimenkul ve çimento hisseleri kırmızı mumlarla karşı karşıya kalmıştı.

Çimento fiyatlarına gelen zam haberine müteahhitlerin verdiği protesto tepkisi ise hisseler için ilerleyen günlerde düşüşlere zemin hazırlayacağı beklentilerini yükseltti.

Çimento fiyatlarındaki artış iç pazar ağırlığı fazla olan çimento üreticileri için olumlu olsa da GYO ve inşaat şirketleri için tablo karamsar oldu.

GCM Yatırım Banner

Maliyet artışı kaynaklı darboğaza girme tehdidiyle karlı karşıya kalan GYO ve inşaat şirketlerinin hareketleri ilerleyen günlerde yakından takip edilecek.

Çimento Hisselerinde Çoğunluk Artıda

Zam haberinin geldiği ilk günde çimento hisseleri incelendiğinde saat 11.30 itibarıyla yalnızca Nuh Çimento (NUHCM), Limak Çimento (LMKDC) ve Konya Çimento (KONYA) hisseleri ekside kayda geçerken, diğer hisseler artıda işlem gördü.

Baştaş Çimento (BASCM) yüzde 4, Göltaş Çimento (GOLTS) yüzde 3; Afyon Çimento (AFYON), Oyak Çimento (OYAKC), Bursa Çimento (BUCIM) yüzde 1 ve Çimsa Çimento (CIMSA) yüzde 1’e yakın değer kazandı.

Yıllık primi enflasyonla yarışan gayrimenkul endeksi yüzde 1 artıda 2800 puanda, yıllık primi yüzde 100’ü aşan taş toprak endeksi yüzde 1’in altında sınırlı artışla 12890 puanda ve madencilik endeksi de aynı şekilde sınırlı artışla 6575 puanda kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.