Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Üretimi Yılın İlk Yarısında Artış Gösterdi

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, çimento sektörünün yılın ikinci yarısında daha canlı olacağını düşünüyor.
Çimento Üretimi Yılın İlk Yarısında Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği’nin (TÜRKÇİMENTO) verilerine göre 2023 yılı Ocak-Haziran döneminde sektörün toplam üretim, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,7 oranında artış göstererek 36,7 milyon tona yükseldi.

Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden birliğin aktardığı aylık verilere göre yılın ilk yarısında satışlar yıllık bazda yüzde 14,4 artışla 28 milyon ton oldu.

2023 yılına iç piyasadaki artış ve ihracattaki düşüşle başlayan sektörde, Mart ayında başlayan artış Nisan ayında bayram etkisiyle duraksadı. Mayıs ayında da bu durum devam etti.  İç satışlar tüm bölgelerde artış gösterdi.

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, inşaat sektöründe meydana gelen küçülmenin etkisiyle sektörün 2022 yılını iç ve dış satışlarda tonaj olarak daralma ile tamamladığını söyledi.

Bu yılın ilk yarısında ise üretim ve iç satışlarda artış olduğunu belirtti. Fakat işçi ücretleri ve enerji fiyatlarındaki artışlardan sektörün etkilenmemesinin mümkün olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Yılın ikinci yarısında ilk yarıya kıyasla daha farklı ve olumlu bir resmin ortaya çıkmasını bekliyoruz.“ diyen Yücelik, yaşanan deprem nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmaları ve devam etmekte olan alt yapı projeleriyle çimento ihtiyacının artacağını öngördüklerini ifade etti.

Çimento sektörünün büyümesini etkileyen unsurların başında konut sektörü ve alt yapı yatırımlarının olduğunu belirtirken, bunları karşılayabilecek üretim kapasitesine sahip bir sektör olduklarının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.