Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Sektörünün Dev İsmi için Hedef Fiyat Yükseldi!

Sabancı Holding iştiraki olan ve küresel beyaz çimento pazarında 2. sırada yerini alan Çimsa için borsada beklenti yüksek. Halk Yatırım, hisse hedef fiyatını yükseltti.
Çimento Sektörünün Dev İsmi için Hedef Fiyat Yükseldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılını iyi geçiren isimlerden olan Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. için Halk Yatırım’ın finansal raporu pozitif yönlü oldu. Hisse araştırmasında şirketin borsada getiri potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekilen raporda, üçüncü çeyrek verileri incelemeye alındı.

Çimsa’nın 2023’ün üçüncü çeyreğinde Halk Yatırım’ın beklentilerine paralel, piyasa beklentisinin ise üzerine çıkan şekilde net kâra imza attığı ortaya kondu.

Raporda, “Çimsa yılın üçüncü çeyreğinde beklentimiz olan 939 milyon TL ile uyumlu, ortalama piyasa beklentisi olan 865 milyon TL’nin yüzde 10 üzerinde, yıllık bazda yüzde 52 düşüşle 950,7 milyon TL net kar açıkladı” denildi.

Piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşen net kârlılık ve net borçtaki gerileme göz önüne alındığında şirketin üçüncü çeyrek bilançosunun hisse performansına yansımasının ‘pozitif’ yönde olacağı belirtildi.

Bu kapsamda 12 aylık ortalamada 31,74 lira olan hedef fiyatın 38,80 liraya çıkarıldığı ve ‘TUT’ tavsiyesinin geçerliliğini koruduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Çimsa Fiyat Performansı
Kaynak: Halk Yatırım

Bir Sonraki Bilançolar da Parlak

Raporda, 2023’ün son çeyreği için de bilanço beklentilerine yer verildi. Buna göre Çimsa’nın sene sonunda 13,9 milyar TL ciro, 2,8 milyar TL FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılık) ve 3,7 milyar TL net kâra ulaşmasının beklendiği söylendi.

Gelecek yıl için ise cironun 19,9 milyar TL ciro, FAVÖK’ün 4 milyar TL ve net kâr tahmininin 3,8 milyar TL’yi bulduğu aktarıldı.

CIMSA koduyla borsada işlem gören şirket hisseleri yıllık kazancını yüzde 200’ün üzerinde tuttu. Ancak güne pozitif bölgede başlamadı. Günlük yüzde 2 düşüş yaşayan CIMSA, TSİ 11.00 itibarıyla 34,5 lira seviyesinde kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.