Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çimento Hisselerinde Ralli Sona Erdi! Yerini Enerji Sektörü Aldı

Günlerdir tavandan işlem gören çimento hisseleri bugün düşüşe geçti. Enerji hisseleri ise atağa geçti. Endekslerde son durum ne? İşte detaylar;
Çimento Hisselerinde Ralli Sona Erdi! Yerini Enerji Sektörü Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de meydana gelen, yüzyılın en büyük felaketi olarak adlandırılan depremler, borsadaki gidişatı da şekillendirdi. Depremin ardından hükümet yetkilileri bölgede büyük bir konut seferberliğinin başlayacağını söyledi. Bu duyurular ile birlikte taş, toprak endeksinde yer alan çimento hisseleri yükselişe geçmişti.

Binlerce binanın yıkıldığı ve yıkılacağı bilgisi paylaşıldı. Çimento hisseleri art arda günlerce tavandan işlem görse de rallide bugün sona gelindi. Çimento hisseleri yerini enerji sektöründe faaliyet gösteren hisselere bıraktı.

Çimento Hisselerinde Ralli Sona Erdi! Yerini Enerji Hisseleri AldıKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endekslerine bakıldığında taş, toprak endeksi yüzde 6,2 oranında gerilerken elektrik endeksinin yüzde 6 oranında yükseldiği görülüyor.

Çimento hisseleri saat 15:00 itibarıyla borsada en çok kaybedenler arasında başı çekti. Yüzde 10 oranında sert kayıplar veren hisseler Akçansa (AKCNS), Niğbaş (NİBAS), Nuh Çimento (NUHCM), Konya Çimento (KONYA), Çimbeton (CMBTN), Afyon Çimento (AFYON), BMS Çelik Hasır (BMSCH), Bursa Çimento (BUCIM) ve Çimsa Çimento (CIMSA) oldu.

Yüzde 10 oranında artarak tavandan işlem gören hisselerin büyük bölümünü enerji hisseleri oluşturdu. Sert yükselen hisseler, SDT Uzay (SDTTR), Senkron Güvenlik (SNKRN), Bagfaş (BAGFS), Ulusoy Elektrik (ULUSE), Ege Gübre (EGGUB), Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG), Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), Oncosem (ONCSM), Astor Enerji (ASTOR) oldu.

Uzmanlar borsa ve piyasalar için deprem bölgesinden gelen açıklamaların ve bölgede yapılacak faaliyetlerin takip edileceğini belirtiyor. Söz konusu gelişmelerin borsada bazı sektörleri belirli aralıklarla öne çıkaracağı düşünülüyor.

14:00’da açıklanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) kritik faiz kararı da piyasalar tarafından yakından takip edildi. TCMB, faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 9’dan yüzde 8,5’e çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu