Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Dünyasından İş Sözleşmesi Kararı

Çimento sektöründe önemli gelişmeler yaşanırken Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden, çeşitli şirketler toplu iş sözleşmeleri hakkında detay verdi. Ayrıntılar haberde;
Çimento Dünyasından İş Sözleşmesi Kararı
HABER GİRİŞ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bugün şirketler toplu iş sözleşmelerini açıklamaya devam ediyor. Borsada XTAST koduyla işlem gören taş ve toprağa dayalı endeksinde işlem gören çimento şirketleri de KAP üzerinden toplu iş sözleşmeleri hakkında bildiri paylaştı.

Bugün TSİ 11.53 itibarıyla yüzde 2,47 yükselişle 12232 puana çıkan XTAST endeksinde işlem gören 7 şirket toplu iş sözleşmeleri hakkında detay verdi.

KAP’ta Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii (BTCIM), Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BASCM), Konya Çimento Sanayii A.Ş. (KONYA), Batısöke Söke Çimento Sanayii T.A.Ş. (BSOKE), Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. (BUCIM), Nuh Çimento Sanayi A.Ş. (NUHCM), Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (AKCNS) şirketlerinin toplu iş sözleşmeleri hakkında bildiriler yer aldı.

Şirketlerin KAP’ta yayımlanan bildirilerinde, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile Türkiye Çimse İş Sendikası arasında gerçekleşen yeni dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin 2 senelik anlaşma ile tamamlandığı belirtildi.

İşçilere Yüzde 60 Oranında Zam

1 Ocak 2024-31 Aralık 2025 yürürlük süreli olarak imzalanan Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki maddeler kamuoyu ile paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Sözleşmenin 1’inci yılında, işyerinde çalışan ve toplu iş sözleşmesinin imzası tarihinde iş sözleşmesi devam eden işçilere yüzde 60 oranında zam yapılacağına işaret edildi.

Söz konusu sözleşmenin 2’nci yılında, işyerinde çalışan ve iş sözleşmesi devam eden işçilere ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) + 3 oranında zam uygulanacağının altı çizildi.

İmzalanan sözleşme dönemi içinde asgari ücrette yapılan artışlar haricinde, asgari ücrette meydana gelen artış miktarı kadar seyyanen zam yapılacağına da dikkat çekildi.

Çalışanlara ayrıca sosyal yardım olarak sözleşmenin birinci yılında her ay 3 bin lira, ikinci yılında ise bu tutarın TÜFE+3 oranında arttırılarak ödeneceği duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın