Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiğ Süte Zam Geldi! Yeni Fiyat Ne Olacak?

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt için tavsiye fiyatını güncelleyerek yüzde 13’ün üzerinde artış yaptı. Yeni fiyatlar ne olacak? İşte detaylar;
Çiğ Süte Zam Geldi! Yeni Fiyat Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Ulusal Süt Konseyi (USK), 1 Ekim’de 7,50 TL olarak açıkladığı çiğ süt fiyatını güncelledi. Süt üreticileri, Ekim başındaki fiyata maliyetlerin çok altında olduğunu söyleyerek tepki göstermişti. Gün içinde USK’nin resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, çiğ süt litre tavsiye fiyatının yüzde 13 artırılarak 8,5 TL’ye yükseldiği açıklandı.

Yayımlanan yazılı metinde soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerin üretici tarafından karşılandığı durumda, bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çiğ süt üreticisinin eline litre başına en az 9 TL geçeceğini kaydetti. Yapılan açıklamada 14 Ekim 2022 tarihinden itibaren çiğ inek sütünün litre başına tavsiye fiyatının 8,5 TL olarak güncellendiğini bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, raflardaki süt ürünlerinin azaldığını, 7,5 TL olan sabit fiyatın üreticileri zor durumda bıraktığını söylemişti. Konuyla ilgili beklentilerinin 9,20-9,50 TL olduğunu vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.