Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CIA Raporuna Giren Al Handal Group Türkiye’de Banka Kuruyor

Türkiye'de kurulmasına onay verilen Asır Yatırım Bankası'nın kurucu ortaklarının, CIA raporuna giren Al Handal Group'un sahibi olduğu açıklandı. Detaylar haberde...
CIA Raporuna Giren Al Handal Group Türkiye’de Banka Kuruyor
YAYINLANMA ZAMANI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçen hafta 2 yeni banka kurulmasına ve 1 bankaya da faaliyet izni verilmesine karar vermişti. Kurulacak bu iki bankadan birinin Körfez sermayeli ve Irak kökenli ilk finans kuruluşu olan Asır Yatırım Bankası A.Ş. olduğu açıklandı. Asır Yatırım Bankası’nda dikkat çeken detay ise ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) raporuna giren Al Handal Group oldu.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker bugünkü köşe yazında,  BDDK tarafından onay verilen 600 milyon TL kuruluş sermayesi bulunan Asır Yatırım Bankası’nın kurucu ortaklarının Irak kökenli Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Al Handal Group’un sahibi olduğunu belirtti.

Bankanın 2005 yılında Bağdat’ta kurulduğunu ve Irak’ta faaliyet gösterdiği ifade edildi. Yönetim kurulu başkanın ise ayrıca Irak’taki Özel Bankalar Birliği’nin de başkanı olduğu aktarıldı.

Söz konusu Al Handal Ailesi ve şirketlerinin 2004 yılında CIA Raporları’nda yer aldığı, Irak lideri Saddam Hüseyin’e ve Irak istihbaratına oldukça yakın olduğu belirtilmişti.

Al Handal Group’un, gayrimenkule, turizmden tarıma kadar birçok alanda yatırımı bulunduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.