Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Yakar: “Basın Özgürlüğüne Son Bir Dinamit”

Siyasetçilerden gazetecilere kamuoyunda büyük bir yankı uyandıran “Dezenformasyon Yasası”na tepkiler büyüyor. Konuya yönelik en son açıklama CHP'den geldi.
CHP’li Yakar: “Basın Özgürlüğüne Son Bir Dinamit”
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin gündemini uzun süredir meşgul eden “Dezenformasyon Yasası”na tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak dün Mecliste yasanın en çok tartışılan 29. maddesinin AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin oyu ile kabul edilmesiyle tepkiler çığ gibi büyüdü. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlıkları bugün 81 ilde konuya yönelik açıklama yaptı.

CHP İstanbul İl Sekreteri Oğuz Kemal Yakar kamuoyunda “Sansür Yasası” olarak bilinen 40 maddelik kanunun seçimler yaklaştıkça Saray’ın içinde bulunduğu korku ve acizliği boyutunu gösterdiğini belirtti.

“Basın Özgürlüğünün Altına Konan Son Bir Dinamit”

Yakar, bu yasanın temel hak ve özgürlüklerin, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün altına konan son bir dinamit olduğunu belirtti. Yasanın 29. Maddesi olan ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’ ile ilgili sınırların ve içeriğin belirtilmediğini ifade etti.

Ayrıca sosyal medyada yapılan eleştirilerin “dezenformasyon” olarak yaftalanabileceğini bildirdi. “Hangi haber halkta korku ve endişe yaratır, hangi paylaşım kamu düzenini tehdit eder” sorusunun yanıtının ise yasa metninde yer almadığının altını çizdi.

“Basın İlan Kurumu Medyanın Celladı”

CHP’li Oğuz Yakar, Basın İlan Kurumu’nun “Basın İnfaz Kurumu”na çevrildiğini, gazetelere ve internet haber sitelerine ceza verme yetkisiyle donatıldığını vurguladı. Basın İlan Kurumu’nun yazılı ve dijital medyanın celladı haline geldiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yasanın yürürlüğe girmesinin sınırlı kaynaklarıyla gazeteciliği dinamik bir şekilde yaşatma mücadelesi veren yerel yayın organlarına darbe olacağını kaydetti. Bu yasanın baştan aşağıya sansür ve otosansür yasası olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın