Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Taşcıer Hesapladı: Asgari Ücret 5 Ayda 7 Bin TL’ye Düştü

Asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kala, tespit süreci hakkında konuşan CHP'li Taşcıer, önemli olanın alım gücü olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
CHP’li Taşcıer Hesapladı: Asgari Ücret 5 Ayda 7 Bin TL’ye Düştü
HABER GİRİŞ

Milyonlar yeni asgari ücret rakamını merakla beklerken, görüşmelerin başlamasına birkaç gün kaldı. Bugün partisinin genel merkezinde basın toplası düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, asgari ücret tespit sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Taşcıer, ilk önce Türkiye’nin gözünün neden bu olduğunun konuşulması gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin norm ücret haline geldiğini söyleyerek özellikle gençlerin ne mezunu olursa oldun asgari ücret aldığını aktardı.

“Önemli Olan Alım Gücüdür”

CHP’li Taşcıer, bugün asgari ücretin en fazla 17 bin 500 lira olacağının konuşulduğunu söyleyerek şu açıklamada bulundu:

“Asgari ücret 21 bin lira 500 olsa dahi Temmuz ayında ek bir artış sağlamadığı sürece yılın sonunda açlık sınırının altında kalan bir ücret olacak. Önemli olan ücretin kaç TL olduğu değil, o cüretin alım gücünün ne olduğudur.”

GCM Yatırım Banner

2003 yılında 10,7 milyon çalışanın, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 25,24’ünü ücret ödemesi olarak aldığını söyledi. Bugün 14,10 milyon çalışanın GSYH’nin yüzde 23,96’sını ücret ödemesi olarak aldığını belirtti. Böylece çalışan sayısının artmasına rağmen emekçinin GSYH aldığı payın daraldığını kaydetti.

Temmuz ayında 11.402 lira olarak belirlenen asgari ücretin alım gücü sadece 5 ayda 3 bin 837 lira eriyerek 7 bin 565 liraya düştüğünü söyleyen Taşcıer, emekçiyi açlığa mahkum eden bu düzenin değişmesi gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.