Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Akın: Akaryakıt Fiyatları 50 Lirayı Geçecek

Kronikleşen akaryakıt zamlarının ulaşacağı boyuta dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, sonbahar dönemi için karamsar konuştu.
CHP’li Akın: Akaryakıt Fiyatları 50 Lirayı Geçecek
HABER GİRİŞ

Özellikle seçimlerden sonra hız kazanan akaryakıt zamlarına hangi noktada dur denileceği soru işareti yaratırken, muhalefet tarafından eleştiriler ardı ardına gelmeye devam etti.

Vergi artışlarıyla daha da alevlenen akaryakıt fiyatlarının enflasyonu taşıyacağı noktaya dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gelecek günlerde bütçeyi zorlayacak rakamların haberini verdi.

Akaryakıt kaleminin ulaşım ve nakliyede temel girdi olarak kabul edildiğini belirten Akın, paylaştığı yazılı açıklamada ulaşıma gelen her zammın enflasyonu daha da körükleyeceğini söyledi.

Yeni güne zam haberleriyle uyanan vatandaşlar için karamsar bir tablo sunarak, TL’deki çarpıcı değer kaybının sürmesiyle sonbaharda akaryakıt fiyatlarının 50 lirayı geçebileceği beklentisini paylaştı.


Akaryakıt fiyatlarındaki fahiş artışların ise yanlış ekonomi politikaları nedeniyle yaşandığını söyleyerek, benzin ve motorinde etiketlerin son üç ayda ikiye katlandığını hatırlattı.

CHP’li Akın, “Akaryakıt zamları, başta ulaşım ve nakliye olmak üzere bütün sektörlerde temel bir girdi olduğu için üretim maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Üretim maliyetlerinin artması çarşı, pazar ve raf fiyatlarına da zam olarak yansıyor. Başka bir deyişle akaryakıt zamları enflasyonda domino etkisi yaratacak. Akaryakıtın litre fiyatında yaklaşık 6 liralık artış Temmuz ayında tarihi bir enflasyona neden olmuştu. Ağustos ayındaki zamlar enflasyonu daha da yükseltecek” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın