Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CHP’den Asgari Ücret Önerisi Geldi, Tavsiye Edilen Rakam Ne?

2023’e yaklaşırken asgari ücretlerle ilgili tahminler artıyor. CHP Sözcüsü Öztrak, ekonomiyi değerlendirdi ve asgari ücretin olması gerektiği tutarı paylaştı.
CHP’den Asgari Ücret Önerisi Geldi, Tavsiye Edilen Rakam Ne?
Yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, FOX TV’ye katıldı ve ekonomiyi değerlendirdi. Mevcut enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Öztrak, asgari ücret ile ilgili beklentilerini paylaştı. Öztrak, geçen yıl Ağustos ayında faizlerin düşürülerek enflasyonun azaltılması yönünde karar alındığını, ancak geçen yıl enflasyonun yüzde 19, bugün ise yüzde 85’leri gördüğünü belirtti.

CHP Sözcüsü Türkiye’nin tüketici enflasyonunda dünya beşincisi, üretici fiyatlarında ise dünyada ilk sırada yer aldığını vurguladı. Öztrak, Ak Parti ilk defa iktidara geldiğinde enflasyonun yüzde 25-26 seviyesinde olduğunu, bugün bakıldığında yüzde 85’e kadar çıktığını söyledi. Üretici fiyatlarının yüzde 30,8’den yüzde 157,7’ye arttığını paylaştı.

Öztrak, “Ocak ayında memur maaşlarını, ücretleri, asgari ücreti artırayım, millete işler iyi gidiyor havası yaratayım, sonra ezeyim, yaptığı bu. Gördük, Macaristan’da da bunları yaptılar seçimden önce, seçimden sonra milleti ezip gittiler.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon artı refah payı kadar asgari ücretin yükseltilmesi gerektiğinin altını çizen CHP Sözcüsü, asgari ücretin önümüzdeki yıl 7 bin TL’nin üstünde olması gerektiğini, açlık sınırını aşması gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu