Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP Depremzedeler için Meclis’e Sosyal Koruma Paketi Sundu

Depremde büyük mağduriyet yaşayan vatandaşların bir an evvel yaralarının sarılması için çağrı yapan CHP, Meclis’e depremzedeler için geniş çaplı paket sundu.
CHP Depremzedeler için Meclis’e Sosyal Koruma Paketi Sundu
HABER GİRİŞ

Depremin ardından harekete geçen CHP, yaşanan yıkımda sorumluluğu ya da ihmali olan CHP’li belediyeler için soruşturma başlattıktan sonra depremzedelerin ihtiyaçları için “sosyal koruma paketi” hazırladı. 9 maddelik paket, parti grup başkanvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Meclis’e sunulan teklifte, depremde kaybedilen vatandaşların prim ödeme ve çalışma süresi şartları göz önüne alınmadan ölüm aylığı bağlanması, OHAL kapsamında alınan işten çıkarma yasağına uymayanlara idari para cezası uygulanması yer aldı.

Ayrıca işyeri kapanan ya da işsiz kalan sigortalılara verilecek nakdi destek ile en düşük kısa çalışma ödeneğinin asgari ücret düzeyine çıkarılması kararı yer aldı.

Depremzedelerin muayene ve ilaç katılım payının yanı sıra protez, ortez, araç ve gereç bedelleri için de katılım payının alınmaması talep edildi.

Depremzede durumundaki sigortalıların deprem öncesi sigorta borçlarının 3 yıl ertelenmesi talep edilen konu başlıkları arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

“İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” başlığıyla sıralanan tüm maddelerin bu hafta açılacak olan Meclis’te ele alınması ve zaman kaybetmeden geçirilmesi planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.