Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP Asgari Ücreti Meclis’e Taşıdı: 4 Ayda Bir Zam Şart!

Asgari ücretlinin cebine girmeden eriyen zamlı maaşlar Meclis gündemine taşınıyor. CHP’li Gürer, 4 ayda bir asgari ücretliye zam yapılması için teklif oluşturdu.
CHP Asgari Ücreti Meclis’e Taşıdı: 4 Ayda Bir Zam Şart!
HABER GİRİŞ

Temmuz ayı itibarıyla asgari ücrette brüt tutarın 13 bin 414 lira, net rakamın ise 11 bin 402 liraya çıkarılmasıyla birlikte zamlı maaşlar hesaplara yatırılmadan vergi artış haberleri geldi. Zam fırtınasında ayakta kalmaya çalışan asgari ücretlilerin mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer, asgari ücretin yılda 2 kere değil 3 kere artırılması teklifini sundu.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Milletvekili Gürer, “Asgari ücretin dört ayda bir belirlenmesi ve enflasyona karşı asgari ücret alanların korunmasını talep ediyoruz. Konuyla ilgili bir kanun teklifi verdim” dedi.

Uzun yıllara yayılan ekonomik buhranın sosyal sonuçlarına da dikkat çekerek, kriz ortamından en çok etkilenen kesiminin asgari ücretle çalışanlar olduğunu savundu.

Müjde olarak duyurulan maaş zamlarının cebe girmeden eridiğini savunarak, “Ekonomik kriz nedeniyle enflasyonun yükselmesi, temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarını artırırken satın alma gücünün azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle asgari ücretin enflasyon karşısında korunması gerekir ” diye açıklamada bulundu.

Staj Sigortası da Meclis’e Taşınıyor

Asgari ücrette 4 ayda bir zam düzenlemesinin yanı sıra staj sigortası için de kanun teklifi verdiğini açıklayan Gürer, lise ve üniversite dönemindeki öğrencilik sürecinde staj yapan ancak sigorta primleri emeklilikte dikkate alınmayan çok sayıda kişinin olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Emeklilik hakkından mahrum kalanların da mağduriyet yaşandığını ifade ederek, 18 yaşından önce stajyer ya da çırak olarak çalışanların işe başladıkları günün emeklilikte esas alınmasını Meclis’e taşıdığını duyurdu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.