Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chevron Çalışanlarının Greve Gideceği Tarih Açıklandı

ABD'li enerji şirketi Chevron'un Avustralya'daki çalışanları 7 Eylül'de greve gideceğini duyururken grevin uzun sürmesinin fiyatları yükselteceği belirtildi.
Chevron Çalışanlarının Greve Gideceği Tarih Açıklandı
Yorum

ABD merkezli petrol ve gaz şirketi Chevron’un, Avustralya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat tesislerinde yapılacak grev tarihi açıklandı. Sendikalar, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve daha yüksek ücret gibi taleplerle geçen hafta grev çağrısı yaptı.

Chevron’un ülkenin en büyüklerinden biri olan Gorgon LNG tesisinde ve Wheatstone’un alt işleme tesisinde çalışan yaklaşık 450 işçinin tamamına yakını grev yapılmasını istedi.

Chevron çalışanlarını temsil eden Offshore Alliance (OA) sendikası, 7 Eylül’den itibaren iş bırakma eylemlerine başlanacağını açıkladı. Ücret ve çalışma koşulları konusunda haftalardır görüşme yapılıyordu.

Gelecek hafta başlayacak olan eylemlerin ise pazarlık teklifleri kabul edilinceye kadar süreceği belirtildi.

Chevron’dan yapılan açıklamada tesislerde bir kesinti olmaması ve operasyonların sürdürülmesi amacıyla ilave adımlar atılacağı belirtildi.

Grev Uzun Sürerse Gaz Fiyatları Yükselebilir

Enerji analisti Saul Kavonic, grevin küresel gaz fiyatları üzerinde sınırlı bir etki yaratmasını beklediğini söyledi. Fakat grevin beklenenden uzun sürmesi durumunda enerji fiyatlarının artabileceği uyarısını yaptı.

Çok düşük bir ihtimal de olsa uzun süreli bir kesintinin, gaz fiyatlarının geçen yıl yaşanan kriz seviyelerine geri dönebileceğini ifade etti.

Goldman Sachs’ın kıdemli enerji analisti Samantha Dart ise Avustralya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz üreten tesislerin tüm Asya’ya tedarik sağladığını ve bunun da büyük bir sorun yaratabileceğine işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu