Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Charles Evans: FED Güvercine Döndü Ama Daha Fazlasını Yapması Gerekebilir

Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD merkez bankasının güvercine döndüğünü ama daha fazlasını yapmasının gerekebileceğini söyledi.
Charles Evans: FED Güvercine Döndü Ama Daha Fazlasını Yapması Gerekebilir
HABER GİRİŞ

Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD’deki faiz oranları için doğru seviye hakkındaki sorulara bu konuda açık fikirli olduğunu ancak ekonomik dalgalanmaların artması durumunda daha fazla kesintiye ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Merkez bankasındaki güvercin tonlu görüşleriyle tanınan Evans, ekonominin karşı karşıya kaldığı olumsuz baskılara rağmen ABD’nin temelleri konusunda hala iyimser olduğunu dile getirdi.

Federal fon hedefini 50 baz puan düşürdüklerini ve bunun onlara daha genişlemeci bir duruş kazandırdığını aktaran Evans, dalgalanmaların artması durumunda bunun hareketli bir hedef haline gelebileceğini belirtti.

Charles Evans: FED Ekonomik Dalga Arması Durumunda Daha Fazla Yapabilir Ayrıca uygun para politikasına sahip olmak için federal fon oranı hedefi için doğru seviyenin ne olacağı konusunda kesinlikle açık fikirli olduğunu vurguladı. “Şu anda uygun para politikasının bir şekilde nötr oranların altında olduğunu düşünüyorum böylece uyum sağlıyoruz. Son altı ay boyunca enflasyonu yüzde 2’ye çıkarma konusunda daha fazla sorun yaşadık, daha fazla belirsizlik var, ticaret müzakereleri zorlu, Avrupa ve Çin büyümesi yavaşlıyor, dolayısıyla daha kolay bir para politikası duruşu ABD için iyi gibi görünüyor.” dedi.

Buna ek olarak halihazırda yaptıkları şeyin yeterli olabileceğini belirterek daha fazlasına ihtiyaç duyabileceklerine dair önerilere açık olduğunu ekledi.

Charles Evans: FED Daha Fazlası Yapması Gerektiği Önerilerine Açık Enflasyon ve işgücü piyasası verilerine kilit ölçütler olarak işaret ederek bunlara bakıyor olacağını kaydetti. Evans’ın yorumları, ABD Federal Rezervi’nin Eylül başlarında çeyrek puanlık faiz indirimini onaylamasının ardından geldi.

FED indirim açıklamasında daha sonra yapılacaklara dair çok az işaret verirken bu durum bireysel politika yapıcıları daha fazla indirim hususunda ikiye böldü. Temmuz ayında enflasyon oranını bankanın yüzde 2 hedefine yaklaştırmak için birkaç çift oran indirimi gerektiğini savunan Evans, geçtiğimiz günlerde ise FED’in 2019 yılı içinde yaptığı iki faiz indirimini oldukça yeterli bulduğunu belirtmiş ve bu kararları destekleyerek başka bir faiz indirimine gerek görmediğini dile getirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın