Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CFR’den Türkiye Raporu: Klasik Mali Krizden Daha Kötüsü Olabilir

ABD Dış İlişkiler Konseyi paylaştığı raporda, Türkiye ekonomisindeki son duruma dair görüşlerine yer verdi. Detaylar şöyle...
CFR’den Türkiye Raporu: Klasik Mali Krizden Daha Kötüsü Olabilir
HABER GİRİŞ

ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi (CFR), Türkiye ekonomisine ilişkin bir rapor paylaştı. Ekonominin içinde bulunduğu son duruma dair görüşlerin paylaşıldığı raporda, klasik bir mali krizden daha kötüsünün görülebileceği uyarısında yer verildi.

CFR raporunda Türkiye’nin döviz rezervlerinin tükenmeye çok yakın olduğunu belirterek, bunun için altın satışı ya da bir IMF programına razı olunacağını öne sürdü. 2023 dış ticaret açığının, 2022’den farklı olarak, büyük ölçüde rezervlerin satılmasıyla finanse edildiği belirtildi.

‘Ödemeler Dengesi Krizi Riski Görülebilir’

Ekonominin klasik bir ödemeler dengesi krizi ile karşı karşıya olduğuna yer verilen raporda, “Türkiye stratejik olarak muazzam bir konumda. Hükümet bu konumu kullanarak fon sağlayabilir.” ifadeleri yer aldı.

CFTR ekonomideki en önemli kırılmanın, seçim öncesi dönemde yakılan dövizlerin olduğuna vurgu yaptı. Sorunların temelde mali olmadığına dikkat çekilen raporda, “Türkiye’nin tonlarca kamu borcu yok. Daha çok kendi bankalarına ve başka hükümetlere borçlandı. Bu borçları dövizi baskılamak için kullandı.” ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dış borcunun iç borcundan fazla olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine’yi açıkladı ve ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçeceğini duyurdu. Şimşek’in gelişi, ekonomide ortodoks politikalara geçiş ve faizlerin yeniden artırılacağına dair beklentileri artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.