Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ceyhan: Türkiye’de Yeni Covid Varyantı Olabilir

Turizm sezonunun yeni varyant tehdidine de kapı araladığını açıklayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Eris varyantı çıkışı geldi.
Ceyhan: Türkiye’de Yeni Covid Varyantı Olabilir
HABER GİRİŞ

Koronavirüs varyantları dünyada yayılım göstermeyi sürdürürken Eris isimli yeni varyantın Türkiye’de varlık gösterdiği riski konuşuluyor. Pandemi döneminde kamuoyunda tanınırlık kazanan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan turizm sezonunun risklerine dikkat çekerken Türkiye’de Eris’in sıçrama yaşamasının kaçınılmaz olduğu çıkışını yaptı.

Milliyet’e konuşan Ceyhan, “Türkiye’de de muhtemelen var. Türkiye’ye gelen turistleri düşünürsek, Türkiye’ye girmemesi mümkün değil” diyerek yeni varyantın ise test sonuçlarıyla ortaya konmadığını açıkladı.

Devam eden koronavirüs vakaları olsa da test kriterleri yüzünden her vakanın tespit edilemediğini söyleyen profesör, “Bize gelen vakalarda hafif de olsa bir artışın olduğunu görüyoruz. Biz test yaptırdığımız zaman yüksek oranda pozitif çıkıyor” diye konuştu.

Resmi makamlarca ülkede yeni bir Koronavirüs varyantının olmadığı yönünde açıklamalar olsa da tarama programına hız verilmesini öneren Ceyhan şöyle konuştu:

“Eris genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik burun akıntısı gibi belirtileri var. En belirgin özelliği ise koku alma kontrolünün bozulması. Eris sağlıklı insanlarda hafif seyrettiği için pandeminin başındaki ağır önlemlere gerek yok. Artık hastalık geçirerek veya aşıyla toplumda kısmi bir bağışıklık oluştu. Varyantın, eski hızla yayılmasını bekleyemeyiz. Ancak sağlıklı insanlar da böyle hafif bir tablo ile seyrederken risk gruplarında yaşlılar da ve kronik rahatsızlığı olanlar da daha ağır seyrediyor. Ve hastaneye yatışlara neden oluyor.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.