Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çevre Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi TBMM’de Kabul Edildi

Çevre Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yasalaştı. Detaylar haberde;
Çevre Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi TBMM’de Kabul Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanun teklifi kapsamında, deniz kirliliğinin önüne geçmeye ve kıyı güvenliğini sağlamlaştırmaya yönelik bazı yaptırımlar yeniden düzenlendi.

Kanuna göre iç mimar ve peyzaj mimarları da Devlet Memurları Kanunu’nun “teknik hizmetler sınıfı”na dahil edilmiş oluyor.

Yasa Dışı Boşaltımlarda Para Cezası Düzenlendi

Deniz kirliliğine neden olan gemilere uygulanan idari yaptırımlarda da düzenleme yapıldı. Kanuna göre gemilerden kaynaklanan yasa dışı boşaltımlarda, 100 bin gross tondan büyük tanker, gemi ve diğer deniz araçları için idari para cezası miktarı 100 bin gross ton esas alınarak hesaplanacak.

5 bin gross tondan büyük gemilerin katı atıklar ile evsel atık sulardan kaynaklanan kirliliklerde uygulanacak cezalarda kirliliğin niteliği ve kirli balast suları için uygulanan cezalar esas alınacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TBMMGenelKurulu

OSB Kuruluyor

Yasalaşan kanuna göre Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak.

GCM Yatırım Banner

Bölgede meyve ve sebze üretiminin teşvik edilmesi ve ekosisteme zarar verilmeden mevcut potansiyelin üretime kazandırılabilmesi adına ileri teknoloji sera işletmeleri inşa edilecek.

Ayrıca, Kahramanmaraş’ta bulunan Aksu OSB, Erkenez OSB ve Türkoğlu-2 OSB’lerin sınırları değiştirilecek.

Borçlanmalarla İlgili Düzenleme

Belediyeler, il özel idareleri ile sermayesinin yüzde 50’sinden fazlasına sahip oldukları şirketler tarafından Avrupa Birliği ile katılım öncesi mali iş birliği kapsamında desteklenen projelerin finansmanı için yapılan borçlanmalar, “Faiz dahil iç ve dış borç stok tutarı, en son kesinleşen bütçe gelirleri toplamının yeniden değerleme oranıyla artırılan miktarını aşamaz” kısıtlamasına tabi olmayacak.

Çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası Anonim Şirketi aracılığıyla yapılan borçlanmalar da buna dahil ediliyor.

Ayrıca, Su Kanalizasyon ve Altyapı Projesi (SUKAP) kapsamında yürütülecek işler için İller Bankası Anonim Şirketinden yapılan borçlanmalar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Kanuna göre iç mimar ve peyzaj mimarı kadro unvanlarının ek göstergeleri, emsali personellerin seviyesine getirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.