Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz’dan Suudi Arabistan Mesajı: Hedef 10 Milyar Dolar

Cevdet Yılmaz, Suudi Arabistanlı bakanlarla görüşürken ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti. Detaylar;
Cevdet Yılmaz’dan Suudi Arabistan Mesajı: Hedef 10 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al Faleh ve Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb ile bir araya gelirken iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumuna ve geleceğine dair açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya platformu X hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Yılmaz, görüşmelerde iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin varlığı ile turizm ve yatırım alanlarında iş birliğinin artırılmasının önemi üzerinde durulduğunu belirtti.

Ülkeler arasında son iki yılda yüzde 50 oranında artışla 2023 yılında 6,8 milyar dolar seviyesine ulaşan ticaret hacminin çok daha yüksek seviyelerde olmasını hedeflendiğini söyleyen Yılmaz, “Kısa dönemde hızla en az 10 milyar dolar seviyesine ulaşılması hedefimizi teyit ettik.” ifadesini kullandı.

Cevdet Yılmaz'dan Suudi Arabistan Mesajları
Kaynak: X / @_cevdetyilmaz

Yılmaz, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının geçen yıl boyunca yüzde 70‘lik ciddi bir artış oranyla yaklaşık 830 bine ulaşmasından duydukları memnuniyetten de bahsetti.

İki ülke arasındaki bu potansiyelin daha fazla değerlendirilmesi gerektiği konusunda görüş birliğinin dile getirildiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ülke liderleri arasındaki yakın ve güçlü siyasi diyaloğun varlığının, ekonomik iş birliğe olan katkısının geleceğe dönük iş birliği çalışmalarını daha da güçlendireceğini belirtti.

Yılmaz, açıklamasının devamında Türkiye’nin, Suudi Arabistanlı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunmaya devam ederken, Suudi Arabistan’ın da Türk müteşebbisler için önemli yatırım ortamları sunmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Perşembe İstanbul Arnavutköy’de sivil toplum kuruluşları buluşmasına katılım gösteren Yılmaz, buradaki konuşmasında enflasyona dair önemli mesajlar vermişti.

Yapısal reformları hayata geçirerek ilerlediklerini söyleyen Yılmaz, Temmuz ayında enflasyonla mücadelenin sonuçlarının çok daha net görüleceğini ve ilerleyen dönemde tek haneli rakamlara dönüş olacağını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın