Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz: Savunma Sanayinde İhracat Hedefi 10 Milyar Dolar Üstü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2028 perspektifinde 10 milyar doları aşan ihracat hedefinde olduklarını açıkladı. Detaylar haberde;
Cevdet Yılmaz: Savunma Sanayinde İhracat Hedefi 10 Milyar Dolar Üstü
HABER GİRİŞ

Cevdet Yılmaz, Pakistan MİLGEM Projesi’nin dördüncü ve son gemisinin Karaçi Tersanesi’nde denize indirilmesi töreninin ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye tarihinin en büyük savunma sanayi ihracatının geçtiğimiz yıllarda Pakistan’a yapıldığını ifade etti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile katıldığı törende konuşan Yılmaz, milli gemi MİLGEM’i savunma sanayi çerçevesinde geliştirerek, dört adet MİLGEM ile Türkiye tarihinin en büyük savunma sanayi ihracatını Pakistan’a yaptıklarını kaydetti.

“Savaş Gemisi Yapabilen 10 Ülkeden Biriyiz”

Türkiye’nin, dünyada savaş gemisi yapabilen 10 ülkeden biri konumunda olduğuna vurgu yapan Yılmaz, sadece denizcilik alanında değil havacılıkta ve kara kuvvetleri alanında da yeni projelerle savunma iş birliğini sürdürme amacında olduklarını dile getirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @_cevdetyilmaz

Türkiye’nin savunma sanayinde artık mal almaya çalışan bir ülke değil, ihracatçı bir ülke konumuna geldiğinin altını çizerken, 20 yıl önce 200 milyon doların biraz üstünde ihracat yapabiliyorken, bu yıl 6 milyar dolar ihracatın hedeflendiği bilgisini verdi.

“2028 Hedefimiz 10 Milyar Doları Aşmak”

Yılmaz, 2028 perspektifinde de 10 milyar doları aşan bir ihracat hedefine sahip olduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Pakistan ile yapılan iş birliğinin güzel bir örnek olduğunu dile getiren Yılmaz, Pakistan gibi diğer diğer dost ülkelerle, yeni projelerle bu iş birliği kapasitesini geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Savunma sanayinde elde edilen bu yetkinliklerin, sivil endüstrilere daha fazla transfer edileceğini, sadece güvenlik sağlamakla kalınmayacağını, bu gelişmelerin ekonomik ve sosyal refaha dönüşümü anlamında da çabaların süreceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.