Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Enflasyonda Tek Hanenin Görüleceği Tarihi Verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonda yıl ortasından itibaren belirgin düşüş gözlemleneceğini söylerken tek haneli dönem için tarih verdi. Detaylar;
Cevdet Yılmaz Enflasyonda Tek Hanenin Görüleceği Tarihi Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hükümet olarak ekonomi konusunda son derece kararlı, planlı ve programlı bir takım adımlar attıklarını söylerken şu anki karşı karşıya kaldıkları en büyük sorunun enflasyon olduğunu dile getirdi.

Enflasyonun bu yılın ortasından itibaren hissedilir biçimde düşüşe geçeceğini söyleyen Yılmaz, önümüzdeki yıllarda düşüşün hızlanacağını ifade etti.

Diyarbakır’da Kanaat Önderleri ve STK Temsilcileri Buluşması’nda ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Yılmaz’ın gündeminde öncelikli olarak enflasyon vardı.

“2026 Enflasyonda Tek Haneli Dönem Olacak”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politikaları, maliye politikaları, ülkede kurumsal ve piyasaların verimliliğini, rekabet gücünü arttırıcı yapısal reformları ortaya koyarak enflasyonla mücadele ettiklerini ifade eden Yılmaz, özellikle bu yılın ortasından sonra enflasyonda belirgin düşüş görüleceğine dikkat çekti.

2026’nın enflasyonda tek haneli rakamlara inileceği dönem olduğunu belirtirken birçok denge gözettiklerini, bu yüzden enflasyonu çok kısa sürede düşürmenin maliyetinin çok büyük olabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Büyüme, istihdam, sosyal dengeler üzerinde altından kalkılamayacak maliyetler oluşmaması için enflasyonla mücadelede aşamalı bir yol izledikleri bilgisini verdi.

Enflasyonun özellikle geniş toplumsal kesimler üzerinde yarattığı etkileri en aza indirme gayretinde olduklarını söyleyen Yılmaz, dar gelirli, ücretli kesimlere dönük ellerindeki tüm imkanları değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Cevdet Yılmaz, önceki gün Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al Faleh ve Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb ile bir araya gelirken iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumuna ve geleceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Ülkeler arasında son iki yılda yüzde 50 oranında artışla 2023 yılında 6,8 milyar dolar seviyesine ulaşan ticaret hacminin kısa dönemde hızla en az 10 milyar dolar seviyesine ulaşması hedefinde olduklarını dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.