Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CEO Açıklamasıyla O Şirketin Hisseleri Değer Kaybetmeye Başladı

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon'ın bankadaki hisselerinin bir kısmını ilk kez satacağını açıklamasıyla şirket hisseleri değer kaybı yaşadı. Detaylar haberde;
CEO Açıklamasıyla O Şirketin Hisseleri Değer Kaybetmeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon’ın, bankadaki hisselerinin bir kısmını ilk kez satacağı bildirildi. Yaklaşık yirmi yıl önce şirkete katılmasından bu yana ilk kez gruptaki hissesini azaltacak olan CEO’nun, gelecek yıldan itibaren bankanın 1 milyon hissesini satacağı ifade edildi.

Banka tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gerçekleştirilen bildirimde, Dimon ve ailesinin JPMorgan hisselerinin bir bölümünü “finansal çeşitlilik ve vergi planlaması” amacıyla satmayı planladığı belirtildi.

Dimon’ın, şirketin beklentilerinin çok güçlü olduğuna ve şirketteki hissesinin çok önemli kalacağına inanmaya devam ettiğine vurgu yapıldı.

Dimon ve ailesinin 2024 yılından itibaren 1 milyon hisseyi satmayı planladığına değinilirken “Bu, Dimon’ın şirketteki görev süresi boyunca yapacağı ilk hisse satışı olacaktır.” ifadesine yer verildi.

7,6 Milyon Hisseye Sahip Olmaya Devam Edecek

Bildirimde, 2005 yılından bu yana bankayı yöneten Dimon ve ailesinin halihazırda yaklaşık 8,6 milyon hisseye sahip olduğu bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Satışın, mevcut piyasa fiyatlarıyla (Perşembe günkü kapanış fiyatıyla) Dimon’a 140 milyon dolardan fazla net gelir sağlayacağı, ancak kendisi ve ailesinin yaklaşık 7,6 milyon hisseye sahip olmaya devam edeceği ifade edildi. Opsiyonlar dahil Dimon’ın gruptaki pozisyonunun 1,4 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.

Satışın, Wall Street’in en uzun süre görevde kalan CEO’sunun bu görevde ne kadar süre daha kalmayı planladığı konusunda soruları gündeme getireceği belirtiliyor.

Dimon’un Morgan Stanley’deki rakibi James Gorman bu hafta yaptığı açıklamada, yıl sonunda CEO’luk görevinden ayrılacağını duyurdu. JPMorgan, Dimon’ın JPMorgan Chase’in tek bir hissesini bile satmadığı gerçeğini sürekli vurguluyordu.

Dimon, geçen ay, ABD’li düzenleyicilerin yeni sermaye kuralları yönündeki son önerilerinin banka hisselerini yatırım yapılmaz hale getirme riski taşıdığı konusunda uyarmıştı.

Hisse satışına ilişkin haberin ardından JPMorgan Chase’in New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 3’ün üzerinde değer kaybı yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın