Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çelik Üretimini Artıran Tosyalı Holding’den Cari Dengeye Katkı

Tosyalı Holding, 2022 yılında dünya çelik üreticileri sıralamasında beş basamak birden yükseldi.
Çelik Üretimini Artıran Tosyalı Holding’den Cari Dengeye Katkı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Çelik Birliği’nin (World Steel Association) açıkladığı verilere göre Tosyalı Holding 2022 yılında, ham çelik üretiminde büyük bir başarı elde etti. Şirket, geçen yıl ham çelik üretiminde beş basamak birden atlayarak dünya sıralamasında 77’nciliğe yükseldi.

1952 yılında İskenderun’da kurulan şirket, dünyanın en büyük 50 çelik üreticisi arasında yer alma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.

World Steel Association her yıl düzenli olarak açıkladığı rakamlara göre Tosyalı Holding, geçen yıl ham çelik üretimini 4,71 milyon tona çıkardı. Böylelikle dünya ham çelik üretimi sıralamasında 5 basamak birden yükseldi.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yeşil dönüşüm çağına girerken çelik sektörünün de bu sürecin başrol oyuncularından biri olarak büyük bir sorumluluk üstlendiğini söyledi.

Bu kapsamda özellikle teknoloji, inovasyon, döngüsel ekonomi, güneş ve hidrojen gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı odaklı birçok yatırım yaptıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Bizi dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerin biri konumuna taşıyacak bu yatırımlarla, sadece kapasitemizi değil, bundan daha da önemlisi katma değeri yüksek nitelikli çelik üretimimizi artırmaya devam ediyoruz.” diyen Tosyalı, dünya genelinde 15 milyon ton kapasite hedeflediklerini açıkladı.

Toplam satış gelirlerinin yüzde 40’ına yakın kısmı ihracattan gelen Tosyalı Holding, nitelikli çelik üretimine yönelik yatırımlarına devam ediyor.

Yeşil çelik üretim merkezi olan Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi’nin, Türkiye’nin 4 milyon ton yassı çelik ithalatına çözüm olacağını vurguladı. İthalat kaleminin azaltılması Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan cari açığın da azalmasına yardımcı olacak. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.