Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çelik Endüstrisi Düşük Karbonlu Üretime Önemli Geçiş Yaptı

GEM raporunda, kömüre dayalı çelik üretiminin son yıllarda payının bir kısmını daha temiz üretim biçimlerine devrettiği ancak geçiş sürecinin çok yavaş ilerlediği vurgulandı.
Çelik Endüstrisi Düşük Karbonlu Üretime Önemli Geçiş Yaptı
HABER GİRİŞ

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim krizi tehlikesine karşı mücadele için ülkeler karbonsuzlaşma ve temiz dönüşüm taahhütlerini artırıyor. Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde, küresel çelik endüstrisinde 554 milyar dolarlık kömür bazlı çelik üretim kapasitesinin atıl kalma riski olduğu tespit edildi.

Düşünce kuruluşu Global Energy Monitor’ün (GEM) paylaştığı raporda dünyada geliştirilmekte olan yüksek fırın-bazik oksijen fırını üretim yöntemiyle çalışan kömür bazlı çelik üretim kapasitesinin 2021’deki yıllık 350 milyon tondan yüzde 8 artışla 2022’de yıllık 380 milyon tona yükseldiğini kaydetti.

Söz konusu yeni kapasitenin neredeyse tamamının Asya’da kurulduğuna işaret edilerek, ülke bazında Çin ve Hindistan’ın kapasite artışına liderlik ettiği paylaşıldı.

Net Sıfır Karbon Taahhüdüne Sahip Ülkelerdeki Kömür Bazlı Kapasite
KAYNAK: CarbonBrief

GEM raporu Çin’in sektörü karbondan arındıracak kadar hızlı hareket edip etmediğini sorguluyor. Emisyon azaltımı için politikalar açıklayan Çin’in, 2020’lerdeki sektörü dönüştürmek için gerekenin çok gerisinde olduğu ileri sürüldü.

Raporda, “Çin’in endüstriyel emisyonlardaki yavaş düşüşü ve kömür bazlı çelik üretiminde devam eden yatırımlar, eylemleri ile belirtilen 2060 karbon nötr hedefi arasındaki büyük boşluğu da vurguluyor.” ifadeleri de yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Temiz Üretim Yöntemlerine Geçilmeli

Küresel çelik sektörünün, iklim değişikliğine yol açan emisyonları azaltmak için temiz üretim yöntemlerine geçiş yapması gerektiğini vurguladı. Küresel çelik sektörünün kritik sektörler arasında olduğunu ancak bu geçişin çok yavaş ilerlediğini bildirdi.

Çelik sektöründeki kömür odaklı üretim kapasitesindeki artışın ülkelerin karbonsuzlaşma taahhütleriyle çeliştiği öne sürüldü. Raporda, bahsi geçen sektörlerde şu anda 554 milyar dolarlık varlığın atıl kalma riski olduğu kaydedildi.

Üreticiler Plan Karbondan Arındırma Planlarını Hızlandırmalı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2050 Net Sıfır Emisyon senaryosunu anımsatan GEM, değişime rağmen endüstrinin küresel ısınmayı yavaşlatmak için planın gerisinde kaldığına dikkat çekti. Çelik endüstrisinde elektrikli ark ocaklı kapasitenin toplam payının 2050’ye kadar yüzde 53’e ulaşması gerektiğini bildirdi.

Bunun da 347 metrik ton kömür bazlı kapasitenin kullanımdan kaldırılması veya iptal edilmesi anlamına geldiğinin altı çizildi. 610 metrik ton elektrikli ark ocağı kapasitesinin de mevcut filoya eklenmesi gerektiği eklendi.

GEM’den Ağır Sanayi Program Direktörü Caitlin Swalec, raporda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Swalec, şu şekilde konuştu;

“Çelik üreticileri ve tüketicilerin karbondan arındırma planları için hırslarını artırmaları gerekiyor. Kömür bazlı çelik üretiminden uzaklaşma süreci devam ediyor ancak çok yavaş ilerliyor. Kömüre dayalı kapasite ekleyen geliştiriciler artık gelecekte milyarlarca dolarlık zarar yazma riskiyle karşı karşıya kalıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.